YEMEKTE - MOSKOVA

ÇAY SAATİ GELDİ!

Şehrin farklı yerlerinde şubesi olan Volkonsky açık ara Moskova’nın en iyi pastanesi. Tartları, kekleri, pastaları ve kurabiyeleri oldukça lezzetli. Öğle saatlerinde uğrarsan salatalarını ya da özel yapım ekmeklerle hazırlanan sandviçlerini de deneyebilirsin (Maroseika ul. 4/2, bldg. 1 Kitay Gorod metro istasyonu).

 

Belorusskaya’daki Bulka Bakery’nin taze kahve kokusunu sokaktan alabilirsin.  Burası aslında ekmekleriyle meşhur. “En İyi Ekmek Üreticisi” ve “Şehrin En İyi Pastanesi” ödüllerine sahip Bulka’nın ekmekleri  şehrin beş yıldızlı otelleri Hyatt, Marriott Grand, Aurora ve Hilton’un kahvaltı tabaklarında (ul Bolshaya Gruzinskaya 69 | Metro Belorusskaya).

 

Sana her sabah 50 farklı çeşit ekmek ve 150 farklı çeşit pasta, sandviç, kurabiye, kek desem bence her sabah kahvaltı için uyanır uyanmaz Baltic Bread’in yolunu tutarsın. Bununla da kalmıyorum, birbirinden güzel tartların ve çay menüsünün de tadına bakmalısın diyorum (M. Dmitrovka 3/10, bldg. 1 - Pushkinskaya, Tverskaya veya Chekhovskaya metro istasyonu)

 

Şehrin en büyük ve en güzel alışveriş merkezi GUM’ın içindeki Bosco Cafe Kızıl Meydan gezisi sonrasında sabah kahvesi ve yanında ufak bir atıştırmalık için ya da beş çayı keyfi için ideal. Hava güzelse Kızıl Meydan’a bakan bahçesinde oturabilir, etrafı seyredebilirsin (Krasnaya ploshchad 3 -Kızıl Meydan GUM - Okhotny Ryad ya da Ploshchad Revolyutsii metro istasyonu).

 

Eğer çay yerine kahve diyorsan, ya da güne kahvesiz başlayamıyorsan bil ki Cafe Xay3 Moskova’nın en popüler zincir kahvecilerinden biri. İyi kahve ve atıştırmalıkların yanında ücretsiz Internet ve başta The Moscow Times olmak üzere İngilizce yayınları okuyabilme fırsatı da sunuyor.

 

Tverskaya’daki Maison Fondée’nin portakal kabuklu bitter çikolatalarının tadı harika. İçeride 3 küçük masası da bulunana bu butik çikolatacı da çay ya da kahve de içebilir, farklı tatlıları deneyebilirsin (Tverskaya Ul. 28 – Tverskaya metro istasyonu).

 

Benim gibi çay seviyorsan eğer çay tüccarı Sergey Perlov için 1890’da yapılan Myasnitskaya’daki Perlov Çay Evi’ne mutlaka uğramalısın. Burada çalışanlardan hiçbiri İngilizce bilmese de büyük çay kutularını açıp koklamak suretiyle hoşuna gidecek bir çeşit bulman mümkün. İçeride çay dışında kahve de satılıyor. Üstelik yeni çeşitleri deneyebileceğin bir tadım standı da var. 100 gr. çay 130 Ruble’den başlıyor (Myasnitskaya Ul. 19 – Chistye Prudy metro istasyonu).

 

Dünyaca ünlü Hediard’ın Moskova’da da bir pastanesi var. Üstü beyaz çikolatalı, içi kremalı ekler ile orman meyveli bir fincan çaya 430 Ruble ödesem de, bu lezzete paha biçilemez. Pastanenin bir bölümüne kekler, tartlar, kurabiyeler satılırken diğer kısımda çeşit çeşit zeytinyağları, hardallar, sirkeler, ballar ve reçeller başta olmak üzere özel üretim ürünler bulunuyor,. yılbaşında hediye etmek için özel paketler de vitrini süslüyor. (23 ulitsa Bol'shaya Dmitrovka).

BLOGGER

Özge A. Lokmanhekim
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET