DÜKKANDA - BRÜKSEL

ÇİKOLATA MESELESİ

Yemek konusunu son derece ciddiye alan, ata sporu olarak gurmelik yapan Belçikalılar biraları, waffle'ları, moules & frites'i (midye&patates) ve tabii ki de çikolatalarıyla ünlü.

 
Şehrin en önemli meydanlarında Neuhaus, Leonidas ve Godiva adlı çikolatacıların şubeleri bulunmakta. Godiva mağazalarını Türkler almış  olduğu için içeri girmiyorum bile. Leonidas daha geleneksel görünmekte. Yemek kültürleri kadar karitatür meraklarıyla da tanınan Belçikalılar'ı; vitrinlerini Tintin ve Şirinler ambalajlı çikolatalar süsleyen Neuhaus çok iyi yansıtıyor diye düşünüyorum. Zaten içlerinde en iyisinin de Neuhaus olduğu duyumunu almıştım. Rue du Neuve üzerindeki Pasage du Nord'da çıkan şubeden içerii dalıyorum ben de: binbir çeşit çikolata ve macaron son derece şık bir sunumla karşımda ama maalesef fotoğraf çekmek yasak. Diyette olduğum için sadece tiramisu'lu çikolatadan deniyorum. Leziz.
 
Franchise olayından uzak duran ünlü bir çikolatacısı daha var Brüksel'in: Pierre Marcolini. Sadece Sablon meydanında 2 şubesi bulunan bu Brüksel'in en eski çikolatacısı  beni hayal kırıklığına uğratıyor maalesef. Neuhaus, Leonidas ve Godiva'nın aksine şehrin her yerinde şubesi olmayan bu dükkanı daha geleneksel tarzda hayal etmiştim. Bir butikten farksızdı ve soğuk bir havası vardı. Macaronları lezizdi o ayrı.
 

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET