YEMEKTE - BUDAPEŞTE

ÇİZENBAYAN BUDAPEŞTE EN'LERİ

Milli içkiler Fröccs,  Macarlar beyaz ya da roze şarabın içine soda koyup bu serinletici içeceği afiyetle içiyorlar. Adına da Fröccs diyorlar. Ben roze olanını sevdim. Március 15. tér 2. adresindeki Terasz'da ya da Erzsébet tér 13.'de adı üstünde Fröccsterasz 'da içmeniz tavsiye olunur. 2. Palinka: Macar halkında adetten Milli içkileri Palinka'yı shot olarak tüketiyorlar. 

 

 

Termal Banyo: Budapeşte termal banyolarıyla ünlü. En güzel ve tarihi olanı ise Szechenyi. Hösök Tere’ye yani Kahramanlar Meydanı yakınında yer alan bu tarihi komplekste 26 derece sıcaklıkta 2 adet dev açık havuz ve havuzdayken tadını çıkarabileceğiniz muhteşem bir mimari var. Eğer daha serin havuzda yüzmek isterseniz bone takmanız şart. Giriş 35-40 lira civarı. 

 

 

360 derece Budapeşte: Hep avularına alıştığımız Budapeşte bizi gece hayatı kadrosuna yeni dahil ettiği çok şık bir terasla şaşırttı. Andrassy Utca'da tarihi bir binanın terasında yer alan 360'da mini atıştırmalıklar, sıcak soğuk alkollü alkolsüz içecekler ve leziz kokteyller var. Hem akşamüstü oturmalık hem gece çıkmalık 360'da müzikler, dekorasyon ve servis 10 numara. 

 

 

Rus mutfağı: Tuğla üzeri beyaz boyanmış duvarları ile küçük ama ferah restorancık ‘Matruşka’'da Macaristan kültürü üzerinde etkilerini görebileceğiniz Ruslar'a özel lezzetler tadabilirsiniz. Pelmeni'si, çorbaları ve soğuk mezeleri gayet lezzetli. (Matrjoska Kroshka Lónyay utca, 9)

 

 

Deniz altında Kuplung: Szimpla Kert ile tanıştığımız rengarenk ve absürd objeli pub yani ‘ruin pub’ konsepti görünen o ki Budapeşte’de çok seviliyor. Kuplung’un tavanından duvarlardaki deniz altı konseptini tamamlayan kağıttan deniz anasına benzer fenerler sarkıyor. Rengarenk masalar ve duvarlar, ucuz shotlar, güzel müzik, komik garsonlar, bir insan bir pub’dan daha ne bekler ki? (Kiraly u. 46)

 

 

Çay için Kisüzem: VII bölgede turlarken canım sıcak çay çekti diye tesadüfen girip, gri beton ve ahşap gibi sade renkler arasında mekana hareket katan canlı sarı aksesuarlarına ve dantel baskılı beton masalarına aşık olduğum Kisüzem’e bayıldım. Şansıma upuzun bir çay menüsü çıktı ve sunumları da süperdi, ama burada alkollü içecekelr ve ufak atıştırmalıklar da mevcut. (Kis Diofa u. 2)

 

 

En şık ve leziz dondurma: Bazilika’nın hemen arkasında yer alan uzun isimli minik dükkanda hayatımda yediğim en leziz dondurmalar yapılıyor. Üstelik burada çalışanlar seçtiğiniz dondurmaları külaha gül şeklinde yerleştiriyorlar. Görsel olarak da başarılı yani! Her çeşidini deneyin. Gelarto Rosa fagyizó és Cioccolarto (Szent István tér 3, Hercegprímás u.)

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET