SOKAKTA - LYON

CROİX ROUSSE'TA BOHEM HAYAT

Gittiğim her şehirde mutlaka favori bir bölge seçerim. Sonra oraya bağlanır hatta utanmadan bir de özlerim. Sırf bu sebeple tekrar gitmeye çalıştığım da olmuştur. La Croix-Rousse Lyon'un en özel yerlerinden biri; hem konum hem de yaşayış biçimi olarak. Bulunduğu yer itibariyle oldukça yüksekte kalıyor. Oraya ulaşma şeklin, şehri tepeden görebilme lüksü, sokakları, duvarları, insanları seni etkiliyor.

 

L'Atelier du Boulanger'den sıcacık milföy alarak güne başlamak, haftasonları kurulan sokak pazarlarında zaman geçirmek, meyve-sebze alışverişı yapmak, kitap pazarında dolaşmak, belki hayranı olduğun Beatles'in fotoğraflarından oluşan büyük bir albüm satın almak...Yorulduğunda herhangi bir kafeye oturmak, yaptığı resme ara verip, boyalı kıyafetiyle kahve içmeye gelen bir ressama gülümseyerek bakmak.. Croix Rousse'ta bohem hayat pek güzel!

 

Nasıl gideceksin? Yürümemelisin. Ya da istersen yürüyebilirsin ama sürekli yokuş ya da merdiven çıkacağını bilmelisin! Bence metroya binmeli, Hôtel de Ville durağında inerek, Cuire yönüne doğru giden füniküler hattına geçmeli. 2 durak sonra Croix- Rousse'ta sonlanmalı. Buraya bir gününü bile ayırabilirsin. Çünkü her sokağa girmek, her kafede oturmak ya da her galeriyi gezmek isteyeceksin!

 

Karnın acıktı mı? Café du Gros Caillou iyi bir tercih olabilir. Manzarası gözlerine, koltukları yorgunluğuna, atıştırmalıklar da midene iyi gelecek.

 

Duvar sanatını sevenlerden misin? O zaman garanti ederim ki; sokaklar arasında dolaştıkça yüzlerce mural görecek ve üşenmeyip hepsini fotoğraflayacaksın! Hiçbirşeyi atlamaman için haritasını da yapmışlar: http://www.lyon-visite.info/street-art-graff-graffitis-tags-pentes-croix-rousse/ 

 

Fotoğraf galerisine ne dersin? Galerie Le Reverbere'de modern fotoğrafın çok iyi örnekleri çıkacak karşına.

 

Çikolataaaa! Chocola'da. Dükkana varmadan kokuları doluyor burnuna (3 Rue d'Austerlitz)

 

Biraz daha vaktin var mı? Le Passage Thiaffait / Village des Créateurs çeşitli tasarım dükkanlarının içinde bulunduğu 19. yüzyıldan kalma pasaj. Parklara masa atarak servis olayında çığır açan Fransızların kahvesini içmeden dönmemelisin.

 

BLOGGER

Tuğçe Şimşek
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET