YEMEKTE - DATÇA

DATÇA LEZZET YOLCULUKLARI

Spesifik bir tat: Muz reçeli: Villa Aşina’nın sahibi Bülent Sancakdar ila sohbet leziz; o bir inşaat mühendisi, kaşif, koleksiyoner, fotoğrafçı ve aşçı. Bahçesindeki muzlardan yemeye doyamayacağım bir reçel, muz kabuğunda levrek yapıyor mesela… Tarsus Amerikan’lı; nar ekşisi gerçek! Pastırmalı bisküvi gibi ilginç lezzetleri, narlı somonu, çintarlı- beğendili lazanyası var. Binnur Hanım’ın elinden çıkan badem ezmesinden müthiş bir tatlı yapıyor. Leziz!

 

Akyaka Azmak’ta karpuz, semaverde çay klasiği! Karpuzu Azmak suyunda, kimi zaman çatlayana kadar bekletiyorlar yahu! Çılgın bir sıcakta güzel olmaz mı; ya da buz gibi suya girip çıktıktan sonra semaverle gelen çay ve bir kuş sütü eksik kahvaltı sofrası (ceviz reçeli of!)… Bazı yerlerde ortam lezzeti farklılaştırır ya, işte Azmak söz konusu ise pek şey çok öyle!

 

Reçeller ‘anne’den, biberler bahçeden... Bozburun Yat Kulübü denince mutfağın kontrolü ‘Zeynep Anne’de (Zeynep Dirvana)… Kahvaltıdaki peynir seçkisi harika, tüm reçeller anne elinden, o minik çıtır biberler bahçeden; akşamları bademli levrek ve kılıç balığı ise herkesin midesine girmeli!

 

Patlıcanlı lahmacun dürüm! Golden Key Bördübed'de, enfes. Net!

 

Pide mi dedim? - Datça söz konusu ise kötü pide yok! İyi, çok daha iyi pide var! Mavi Pide ‘eskiden daha iyiydi’lere rağmen iyi!

 

Selimiye’deysen... Hidayet’in Yeri'nde balık, Bahçeli Meyhane’de kuzu, Sardunya’da fava tadacaksın!

 

Kabağı topla da mücver yapalım!  Glamping Kocabahçe'ye denizden ya da yürüyerek karadan ulaşabiliyorsun. Muhteşem bahçede Fulya Hanım biraz önce topladığı kabaklardan mücver, aile mirası Çerkezlik ile mezeler yapıyor, bahçeden topladığı biberlere dolma içini de koydu mu, işlem tamam!

 

Çocukluğumuzun o gerçek dondurması! Bozburun’da Limon Ağacı.

 

Bademsiz Datça düşünülemez! Datça’daki Pehlivan, ısırdın mı süt veren bademi, bademli zeytini ve doğal ürünleriyle gönül feth eder.

BLOGGER

Nilay Örnek
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET