GEZİNTİDE - KOPENHAG

DONDURMA GİBİ ŞEHİR

Ama ilk önce dürüst olalım. Kopenhag, Avrupa’da gidilecek yerler listesinde hiçbir zaman ilk 3’te değildir. Bunun sebeplerinden biri İsveç kadar kuzeyde olmaması ve İskandinav cazibesine tam olarak girememesi olabilir mi? Peki, fazlasıyla pahalı bir şehir olarak damga yemiş olması olabilir mi? Ama gelin görün ki Kopenhag’a adım attığınız zaman işler değişiyor, ön yargılar yüz kızartabiliyor.

Şu noktada kendime bir şamar atmak istiyorum: “Kopenhag’ı birbirine benzeyen, artık bayan, sıkıcı Orta Avrupa şehirlerinden mi sandın sen?” Şlaaapsss! Birçok Avrupa şehrinin birbirine benzediği ve seyahat oranı biraz yükselen birinin bu benzerlikten derhal bayacağı doğrudur, Kopenhag’ın bu kategoriye ait olduğu ise kesinlikle yanlıştır. İskandinav tasarımının ve Alman mühendisliğinin harikulade bir birleşimi olan zevkleri sayesinde Danimarkalılar şeker gibi bir başkent yaratmışlar.

Öncelikle renk denen güzelliğe karşı inanılmaz bir zaafları ve üzerinde hürmet edilecek bir hakimiyetleri var. Her yer pastel pastel renklerdeki tasarımlarla, binalarla, 10 puanlık bir özgüvenle bisikletlerine binen rengarenk tasarımlı kıyafetli gençlerle dolu. Sıra sıra, copy-paste, soğuk binalarla örülü bir şehir değil burası; özgün mimari, bağımsız iradeyle yapılmış, birbirine saygı duyan ve masalsı bir ortam sağlamak için and içmiş gibi gözüken binaların oluşturduğu dondurma gibi bir şehir burası. Danimarka dondurmaları çok meşhur ve bundan da baya gurur duyuyorlar  bu arada!

BLOGGER

James Hakan Dedeoğlu
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET