İPUCU - DUBAİ

DUBAI ULAŞIM HATTI

Dubai’de ulaşım deyince taksi, otobüs, metro, dolmuş, taka ve tabana kuvvet seçeneklerinden söz etmek mümkün. Dolmuş dışındaki tüm ulaşım seçeneklerini bizzat deneyimledik.

 

Taksi kullan! Korkma!

Öncelikle şunu belirtelim ki, Dubai’de taksi dedikleri kadar ucuz. 2-3 kişilik bir grupsanız çoğu zaman en mantıklı seçenek parayı bölüşmek suretiyle taksiye binmek oluyor. Şehirdeki taksilerin tepesinde beş farklı renkten biri var, bu renkler beş taksi durağını temsil ediyormuş. Taksiler temiz, klimalı, taksimetreler standart, taksicilerinde şakır şakır İngilizce konuştuğunu ve son derece dürüst olduğunu söyleyebilirim. Sizi dolandırmadan, yolu uzatmadan istediğiniz yere götüreceklerdir. (Yine de kontrol edin tabi) Havalimanı’ndan en uzak noktalardan biri olan Marina tarafına gelmek 80 Dirhem (40 TL), şehir içinde iki nokta arası genellikle 15-25 Dirhem (7.5 TL -12.5 TL) arasında. Bu sıcakta, kendini heba etmeyesin diye taşıma araçlarını uygun fiyatlı yapmışlar. Bazı taksilerin şeker pembesi renginde olduğunu göreceksin, bu demek oluyor ki onları kadınlar kullanıyor ve en kendinden emin tavrıyla seni şehirde istediğin noktaya ulaştırıyor.

 

 

Kadınlara, çocuklara ve zenginlere ayrı vagon

Metroda durum şu şekilde: Sahil şeridine paralel, şehir boyunca uzanan uzun bir kırmızı hat ile, Eski Şehir’de ondan ayrılan kısa yeşil hat. Kırmızı hat yerin üstünden gidiyor, dolayısıyla tüm şehirde ne var ne yok diye bakmak isterseniz en az bir kere metroya binip boydan boya şehri turlamakta fayda var. Vagonlar yepyeni ve klimalı, yeme-içme yasak, manzara güzel. Metro’da halk ve Gold olmak üzere iki sınıf var. Gold kısmında klima, geniş koltuklar ve tam arkadan şehri görecek bir manzara mevcut. O vagonun hemen yanındaysa kadınlar ve çocuklar için ayrılmış bir başka bölme var. Söylemeye gerek yok: erkeklere yasak. Ama bu demek değil ki kadınsınız diye size oraya sokuyorlar. Tercih meselesi. 

 

Gelelim fiyatlara: Metroya bir biniş 4 dirhem civarında iken, günlük sınırsız kart almak 16 dirhem. Günlük kart 24 saat değil, aldığınız günün gece yarısına kadar geçerli. Bir yerliden aldığımız tavsiye: Bizim Akbil-İstanbulkart gibi Dubai’nin de bir kent içi ulaşım kartı varmış. Bir defa alın, istediğiniz kadar para yükleyin daha makul olur diyorlar. Bilsek ilk günden öyle yapardık. Bu arada metro kartları otobüste de geçerli.

 

Daha önce karşılaşmadığım bir sistem olarak, metroya ve otobüse binerken kart okutmak gerektiği gibi, inerken de kart okutmak gerekiyor. Dolayısıyla tek binişlik kart bile alsanız, girişte kartı okutup nasıl olsa işim bitti diye düşünüp kartı kaybetmeyiniz. Bu konuda son derece net bir tavrı var görevlilerin. Kartınızı kaybettiğinize ikna olsalar bile insiyatif kullanıp da sizi geçirmeleri uzun sürüyor. Çaresiz bakışlar atılıyor, süpervizörler aranıyor... Sonunda tatlı dille bir dahaki sefere ne yapmanız gerektiği anlatılıyor ama bu sırada bir 10 dakika geçmiş oluyor. Şekilde Berkant’ın kartını kaybettiğini ve kapıdan geçemediğimizi görüyoruz.

 

Dubai Mall durağında indiğiniz zaman, Burj Khalifa ve Dubai Mall’a yürümek yaklaşık 10-12 dakika kadar sürüyor. Çok sıcakta yürümek istemezseniz metro çıkışındaki kuyruğa girip Mall’a gidecek otobüsü bekleyebilirsiniz. Otobüse de metro kartıyla binmek gerekiyor, dolayısıyla elinizde mutlaka bir kart olsun. Aşağıda bilet alınabilecek bir yer mevcut değil. 2013 Ocak’tan itibarense metrodan direkt Mall’un içine giden bir tünel açılıyormuş, biz inşaatına denk geldik. O zaman bu dert de ortadan kalkmış olacak.

 
 
Karşı kıyıya

Dubai’de takalar mevcut. Eski şehirde Al Ras’tan, bizim Kapalı Çarşı’nın küçük boyutlu versiyonu Al Souk tarafına geçmek için 1 Dirhem veriyorsun. Pöfür pöfür, sürekli gülümseyen halka beraber bir kıyıdan diğerine kaçıyorsun. İstersen daha geniş bir Basra Körfezi turu için pazarlık usulü rotanı belirleyebilirsin.

 

Tabana kuvvet

Dubai ne yazık ki çantamı sırtıma attım, istediğim yere giderim tadında bir şehir değil. Dubai Mall ve Mall of Emirates'in kapalı hava koşullarında yürüyüşe çıkmadıysan elindeki tek seçenek JBR olarak bilinen Jumeirah BEach Road'un bir kilometreden birazcık fazla sahil şeridinde yürümen.

 

Otobüs hattı

Biz birebir deneyimlemedik ama öğrendik ki eğer araban yoksa (bu da halkın oldukça küçük bir kısmı demek) otobüsler de klimalı ve vaktinde gelen tavırlarıyla halk arasında sevilen bir araç. Olduğun noktadan bir diğerine nasıl gideceğini öğrenmek istersen websitesinden hatların belirtildiği haritaları indirebilirsin.

 

BLOGGER

Gizem Elçi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET