SOKAKTA - AMALFİ

Dünya Benim Melbourne'deki Evim!

1.Dünyanın bir ucuna merhabaa! Melbourne Nasıl?

Melbourne, ne kadar uzak bir şehirden gelirsen gel dengeli haliyle insanı sarmalayan, sakinleştiren ve iyi hissettiren bir şehir. Dünya mutfaklarının neredeyse hepsini kolaylıkla bulabileceğiniz, iyi kahve içebileceğiniz, ulaşım aracı olarak bisiklet kullanabileceğiniz, her hafta bir festivale gidebileceğiniz ve dört mevsimi bir günde yaşayabileceğiniz bir şehir!


2. Peki Melbourne'e geldik bize turistik olmayan 3-5 şey önerir misin?

  • Victoria Eyalet Kütüphanesi'nin La Trobe isimli okuma odasına gidip o ana dair not tutun
  • Sadece Pazar günleri 6.30-12.00 saatleri arasında kurulan Camberwell Sunday Market'a gidip ikinci el seyahat kitapları satan tezgahta yeni seyahat rotalarınız için ilham alın.
  • Melbourne'ün gelişmiş bisiklet paylaşım ağını kullanarak bir bisiklet kiralayıp Princes Park'a gidin
  • Çin Mahallesi'ndeki restoranlarda Asya mutfağını, küçük İtalya olarak bilinen Lygon Street'te İtalyan mutfağını ve küçük Yunanistan olarak bilinen Lonsdale Street'te Yunan mutfağını deneyimleyin.
  • Sokak sanatının en iyi örnekleri için Fitzroy, ACDC Line ve Abbotsford'u ziyaret edin
  • Okyanus kokusu ile yürüyüş yapmak ve penguenleri görmek için St. Kilda Beach'e gidin
  • Yarra Nehri kıyısında güneşin batışını ve pembemsi gökyüzünü izleyin


3. Melbourne'ün Avrupa şehirlerinden farkı ne?

Melbourne, çoğu Avrupa şehri gibi eski tarihe sahip bir şehir değil. Bu yüzden Melbourne'de Avrupa'daki gibi adım başı büyüleyici tarihi binalarla karşılaşmıyorsunuz. Mimari olarak yüksek binalardan daha çok tek katlı büyük müstakil evlerin bulunduğu bir şehir. Bu yüzden gökyüzünü görebilmek için yukarı bakmanıza gerek kalmıyor. Fakat bununla birlikte şehri keşfedenler Avrupalılar olduğu ve ilk büyük göçü İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Almanya'dan aldığı için kendinizi çoğu zaman Londra'da gibi hissedebilirsiniz :)

 

4. En hip mahallesi neresi şehrinizin? Burada neler yapılıyor?

Melbourne'de hipsterlar Brunswick'te :) Brunswick mahallesinde duvarlar dünyanın en yaratıcı muralları ile dolu. Tasarımcılar, freelance çalışanlar, bloggerler, sanatçılar bu mahallede takılıyor. Birbirinden keyifli mekanlara ev sahipliği yapan Brunswick aynı zamanda kendi birasını üreten küçük markalarla da dolu.


5. Melbourne'den arabayla yıla çıksak, bizi nereye götürür?

Melbourne'den arabayla çıkıp, 1 saat yol gittiğinizde kendinizi dünyanın en güzel yol rotalarından biri olarak görülen Great Ocean Road'ta bulabilirsiniz. Great Ocean Road'ta yağmur ormanlarında yürüyebilir, dünyaca ünlü sörf plajlarında yaz-kış sörf yapan insanları izleyebilir, nefes kesici doğa manzaralarına şahit olabilir, doğal ortamlarında koala görebilirsiniz. Daha romantik bir seçenek isterseniz Yarra Vadi'sindeki şarap çiftliklerini gezebilirsiniz.


6. Yakında Melbourne'e gelmek için ne bahaneler var 

Melbourne Avustralya'nın kültür başkenti. Bu yüzden şehirde sürekli bir festival var. Yakında bizi bekleyen festivaller Ekim'de Melbourne Festivali, Kasım'da 9 gün sürecek Melbourne Müzik Festivali, Aralık'ta Tasarım Festivali. Aralık ayında plajda yeni yılı kutlamak isteyenleri de bekleriz :)


 

7. Avustralyalılar nasıl peki, günlerini nasıl geçiriyorlar?

Avustralyalılar çok rahatlar. İnsanların görünüşü ile ilgilenmeyen, çok nazik ve güleryüzlü insanlar. Yardım istemediğiniz halde sizi yol ararken görüp yardımcı olabileceğim bir şey var mı diye soracak kadar yardımseverler. Güne kahve içip, spor yaparak başlıyorlar. Genellikle hava durumu ne olursa olsun parmak arası terlikle dolaşıyorlar. Rahat yaşam şekilleri aksanlarına da yansımış. Her şeyi ama her şeyi kısaltıyorlar. Canım anlamına gelen darling bile dal onlar için. Hayattan keyif almasını bilen, dünyanın bir ucunda yaşamalarına rağmen bol bol seyahat eden insanlar

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET