SOKAKTA - IZMIR

DÜNYA İZMİR'DE

Ege'nin incisi, mutlu insanlar kenti, kurtarılmış bölge diye sevdiğimiz İzmir aslında tam bir dünyalı. Paris'ten ışınlanıp buraya konmuş pastahaneler, Arjantin'in La Boca semtinden kalkıp gelmiş gastro-pub'lar, Roma'da ancak bu kadar güzel yapılır diyeceğin pizzacılar...  Bir haftasonu İzmir'e gel, 180 günde dünyayı gezmiş kadar ol...

 

Fransız usulü Arpege Patisserie: İsmini telli çalgılarda kullanılan bir terimden, akorların iyi çalınmasına verilen isimden alıyor. Çünkü burada da yanyana nasıl olacak ki diye düşüdüğün tatlar muazzam bir melodiye dönüşüyor. Hani bir sabah aklında Mirkelam’dan 'Yollar Yollar...' eşliğinde uyanırsın ya, Arpege’de vanilya çubuğuğla yapılan ekler’in tadına baktıktan sonra da aynı içine işlemişlik, aklına takılmışlık duygusu kaplıyor bedeni. Şefi Metin Saruhanlı, 30'unda hayat değiştirip gidip Paris'te pasta şefliği okumuş ve okuduğu şehri, doğduğu kente getirmek için İzmir’e dönmüş. Fesleğenli panna cotta, antep fıstıklı religieuse, %70 çikolatayla yapılan Diablo yemeğe, ya da ekmek üzerine sürülen şokellalarının elmalı karamellisinden almaya Paris’e kadar gitmene gerek yok. İzmir’de alası var.

 

Kuzeyin kahvecisi Awake: Günaydın! Saat 08:00. Belki İzmir’de pek çok dükkan açılmadı ama Awake çoktan işe başladı. Üçüncü dalga olarak bilinen kahve akımının İzmir’deki yegane temsilcisi enfes bir latte yapıyor, yanında da atıştırmalık kek, brownie sunuyor. İçeriye girdiğin anda kendini Stockholm, Kopenhag ya da Oslo’da bir meskende zannediyorsun, ama değil. Hakkaten Alsancak’ın ortasında, İtalya Sokağı’ndasın. Değişik ne denesem diye düşünecek olursan Affogato ve Con Papa ısmarla. Sana nasıl yapıldığı hakkında bilgi de geçecekler.

 

Sanki Brooklyn’deyiz: Container Hall En son böylesi bir yere Brooklyn’de gitmiş olduğum için ona benzettim. Devasa bir hangar düşün, bildiğin konteynırlardan yapılmış, ama laf olsun diye değil, tuvaletlerinden sanatçı odalarına kadar her şey konteynırlardan. Sonra çeşitli muralistler bulunmuş, alanında öncü, ilham veren isimlerin portreleri duvarlara çizilmiş. Sen burada Şebnem Ferah, Mehmet Erdem, Cem Adrian, Büyük Ev Ablukada, BabaZula dinlemeye gidiyorsun, yanında Charlie (Chaplin), Bob (Marley) falan var. Sanayi mahallesinin ortasındaki bu kurtarılmış bölge her türlü projeye açık olduğunun sinyallerini verdi. Videomapping, takas ya da bit pazarlarları, film gösterimleri, festivaller. Sen hayal et, onlar yaratıcı olacak.

 

La Puerta Arjantin’de değil, İzmir’de! Kapısından tesadüfen geçersen sadece renkleri yüzünden bile içeri dalarsın. Ve karşına dünyanın 100’den fazla ülkesini gezmiş üç insanın yarattığı La Puerta çıkar. Duvarlardaki oyuncakları incelemeyi geçip bahçeye varacak olursan mükellef bir avluda, zaman & mekan kısıtlamasından arınmış gastro-pub’dasın. Yakın zamanda 22 yataklı bir hostel olarak da açılacak olan La Puerta gezmeyi bilenlerin, gördüklerini paylaşmak isteyenlerin, beraber hadi kalk Mısır’a gidiyoruz diyip ilk uçağa bilet alacakların buluşma yeri.

 

Londralı BisquitteLondra’nın Jamie Oliver’ı varsa, İzmir’in de Bisquitte’i var. Bornova Küçükpark, Gaziemir Optimum, Alsancak Kordon ve Buca’da dört şubesi bulunan mekanın kahvaltısı enfes. Ama asıl güzellik peçetesinden, kahve bardağına, duvar renginden, sandalyesine herşeyin esprili olması. Bisquitte’te sürekli hayran kalınacak yeni bir detay buluyor insan. Aynen kendi mottoları gibi “doymaktan öte ruhunuzu besleyen sırlara sahip” 

 

Egeli Mutfak Girit: Dünya için geç, İzmir için hafta sonuna uygun bir öğle yemeği saatinde Mutfak Girit’teyiz. Fasulyeli arap saçı, turp otu, radika, kuzu etli şevketi bostan, kabak sıyırma, karışık ot kavurma…Yemekler mevsimde hangi sebze tazeyse ona göre yapılıyor. Kabak sıyırma, dana etli keşkek ve narlı kuzu kulağı salatası neden ikinci bir midem yok dedirtecek cinsten (Dr. Mustafa Bey Cad. No:30 D:1)

 

Gerçek İtalyan Peperino PizzaSahipleri İtalyan, aşçı İtalyan, tarifler İtalyan, ruhu İtalyan olunca şehirde son zamanlarda yapılan en iyi pizzalardan birini yiyorsun elbette. Burrata peyniriyle “antipasti” tadında yemeğe başlayıp, nutellalı kreple bitiriyorsun. Arada zevkine hangi pizza uyuyorsa onu dene, bana sorarsan Speciale Pizza, Milanese, acı sevenlerdensen diavola söyle!

 

Berlin’de miyiz, Edit’te mi? Radyo Edit İzmirliler’in işten sonra buluşma duraklarından. Her Salı ve Perşembe18:00-21:00 arasında gidersen içtiklerinin yanında atıştırmalıklar onlardan. Haftasonu canlı swing gruplarını karşında buluyorsun. Biz Rendezvous etkinliğine denk gelip Humanbeings Concept & Flower Shop’la terrarium atölyelerine katıldık, SommSwag geri dönüşümlü malzemeden elle üretilen bisikletlere hayran kaldık, Ege Kitap ve Plak Evi plak arşivleri arasında dolandık.

1386 Sk. No:5/B Meksika Sokağı

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET