SANATTA - LONDRA

DÜNYAYI ALTÜST EDECEĞİZ!

“Global bir sanat projesine davetlisiniz: İnandığınız bir şey için ayaklanmanızı istiyorum. Çünkü hep birlikte dünyayı alt üst edeceğiz” JR

 

İlk adım: Grup topla. Ama akşam nereye gidelim, iş çıkışında sinemada hangi filmi görelim tipinde bir ekipten bahsetmiyorum. Kendi içinde amacı, protestosu, bu dünyada iyi gitmediğine inandıkları bir şeyler olmalı. İkinci adım: Amacı belirle. Herkesin, hemfikir, uğruna çalışacağı, değiştirmek isteyeceği, farkındalık yaratacağı kadar ciddi bir mevzudan bahsediyoruz elbette burada. Üçüncü adım: Bu amacın uğruna portreler çek. Dördüncü adım: insideout ekibine ulaş. Bu sayede sesini dünya duyabilsin.

 

Bu aralar Londra Somerset House / Waterloo Bridge’de bir kamyon var. İnsanlar buraya gelip fotoğraflarını çektiriyor, sonra da portrelerini yere yapıştırıyor. Katıldıkları olayın ismi: İnside Out. 2 Mart 2011’de California TED Konferansı’nda TED Ödülüne layık görülen bu projenin amacı “dünyayı değiştirme potansiyeli/umudu/isteği”. Sanatçı JR’ın devasa printleriyle başlamış olan Inside Out, kısa sürede 108 ülkede 120,000’den fazla insanın katılımıyla global bir platforma dönüşüyor.

 

Yıkılacak binalarda yaşayanlar; Juarez’de özgürlük peşinde koşanlar; faili meçhule giden çocuklarının katillerini arayan anneler; Lakota Kabilesi’nin son kalmış üyeleri; Rusya’daki gay ve lezbiyenler; vatandaşlık hakları isteyenler; Aidsli çocuklar… İnside Out kapsamında dünyada sayısız örnek, azınlık, haksızlığa uğramış insan var. Meksika, Kuzey Kutbu, Yalla, Afganistan, İsrail, İran, Taywan… Henüz Türkiye’ye gelmemiş olan İnside Out tüm dünyada bağırıyor.

 

Eğer söyleyecek, uğruna mücadele edecek birşeylerin varsa, 3-5 kişi olmanın önemi yok. Yeter ki inancın olsun. Hadi!

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET