YEMEKTE - HAMBURG

DUYDUNUZ MU KAHVENİN KOKUSUNU

Kahve dediğin 1. Tabii ki sütü kahvesine karıştığında, kokusu burnuna çarptığında seni mutlu edecek, güne başlamak için yardımcı kuvvetler aradığında hep yanında olacak. 2. Hani çok gezerken mümkün değil ama, olur da bir iki saatini geçirmek istersen rahat koltuklarına gömülebileceğin kıvamda olacak. 3. Birileri gidecek, birileri hep gelecek, popüler olacak. 4. İnterneti eksik olmayacak. 5. Müziği okumana, konuşmana, insanlarla tanışıp şehrin inceliklerini öğrenmene izin verecek kanalda duracak. Madem ki kriterlerimizi tamamladık, o halde sana Hamburg’da en sevdiğimiz kahveleri anlatacak aşamaya geldik.

 

ElbgoldDünyanın pek çok yerinden getirdikleri kahveleri, Hamburg’un otellerine, restoranlarına öğüterek satan Elbgold, Hamburg kahve üssü olarak biliniyor. Lagerstarresse 34C’deki dükkanlarındaysa tartlar, baget içine yapılan sandviçler, ciabatta ve bagel arasında gelen peynir çeşitleri günün her saati sana eşlik ediyor.

 

Café SaltkrakanHamburg’da biraz Kopenhag, hafiften Stockholm havaları var. Şehrin genelinde biraz kuzeyin izlerine rastadım. Bu yüzden de oraların tipinde bir kahve bulunca şaşırmadım elbette. O’Boy çikolataları Finlandiya’dan, balık ağırlıklı Melker kahvaltısı İsveç’ten esinlenerek oluşturulmuş.

 

SpeisekammerKahvesi güzel. Ama asıl kahvaltısı için gitmek şart. Pazar günleri 10:00, haftaiçi 09:00’da kapıları açıyor. Altı farkı kahvaltı tabağından biri yetmediyse ahududu sosuyla gelen keçi peyniri salatası, kiraz ve bademli marmelat yenilecekler listesinde olmalı. Huyum değil ama bir gün yetmez, ikinci gün de her gün değişen menüsünü tatmak için öğle saatlerinde öneriyorum.

 

KlippkroogGroße Bergstraße yanyana dizili kahveleriyle ve tüm tartışmalara rağmen şehrin göbeğine açılan İKEA Showroom ile ünlü cadde. Benim ilgimi kalabalıklardan yana olan Klippkroog çekti ilk bakışta. Nedenini sonradan anladım. Retro tasarımlar yapan PLY buranın tüm mobilyalarını üreten isim.

 

Hadley’s: Bir zamanlar hastanenin acili olan mekanı şimdi kahveye dönüştürmek de ilk defa Hamburg’da karşıma çıkan bir konsept oldu. Pazartesi canlı caz suareleri oluyor.

 

Less Political: Küçük, yerlisinden başka kimsenin pek uğramadığı meydanda, sahibesi nedeniyle bayıldığım bir kahve daha. İnterneti var. Latte’mi ısmarlayıp iskemlelerine çöktüğüm an hiç kalkmasam istedim. Ama işte, çok gezenin kaderi. Kahve arası en fazla 10 dakika

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET