YEMEKTE - SARAYBOSNA

DVERİ!

Başçarşı’da Sebil’e yakın ara sokaklardan birinde, tek kişinin ancak geçeceği bir girişe sahip ufak bir dükkan burası. Yeşillikler ve çiçekler içinde ahşap masalar, antika eşyalar, fonda çalan hafif bir müzik... Sanki kapının önü şehrin en turistik ve kısmen kaotik yeri Başçarşı değilmiş değilcesine harika bir sakinlik.

 

Bunlar iyi güzel de ne yenir bu Dveri’de? Masaya oturulur oturulmaz önce garsona ev şarabı ısmarlanır. O esnada menüdeki başlangıçlardan hiç birine karar verilemeyince çeşitli peynir ve etlerden oluşan karışık şarküteri tabağı imdada yetişir. O sipariş esnasında unutulmaması gereken şey ev yapımı ekmektir. Kendi adıma Dveri’nin ev yapımı ekmeği > evdeki yastıklar diyeyim siz anlayın.

 

Sıcak ekmekle gelen şarküteri tabağına gömülünüp açlık basıtırılır. O esnada ana yemeklere bakılmaya başlanır. “Ben sulu yemek severim, o pamuk gibi ekmeği de şamandıra olarak kullanırım.” diyenleri efsanevi Dveri Gulaşı’na doğru davet ediyoruz. Yok efendim ben Boşnakların kuru etini yemeden gitmem bu diyarlardan diyenlerdenseniz de Dveri Steak sizi bekler. Dveri Steak öyle eti mangala at 2 çevir pişir üsulü bir şey değil uyandırmak isterim. Peynir ve kuru et dana etine sarılır. Bunlar kızartılır. Üzerine koyu kıvamda sarımsaklı bir sos konur ve olaylar gelişir.

 

Bu kadar yemeğin üstüne Medovaca isimli ballı brendi içildiğinde ise hazım bir kolaylaşıyor ki anlatamam. 

BLOGGER

Kerimcan Akduman
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET