İPUCU - DUBAİ

EMİR'İN YOLU

Dubai’de nereye giderseniz girin, adım attığınız andan, çıktığınız ana kadar her yerde Emir’in fotoğraflarını görmekten kaçamıyorsunuz. Tıpkı Türkiye’de her yerde Atatürk fotoğrafı asılı olduğu gibi, Emir’in fotoğrafları ve özlü sözleri her yerde.

 
Alışverişe gittiğinizde, daha yeni piyasaya çıkmış olan iPhone 5 için bile Svarovski taşlardan yapılmış Emir portreli kılıflara denk gelmek çok mümkün. Burj Khalifa’ya çıkarken bekleme salonunda son okuduğunuz şey onun özlü sözleri. Zaten Burj Khalifa da “Emir’in Yolu”nda 1 numaralı kapı. Evet, gerçekten Emir’in Yolu var; Emaar’s Boulevard.
 
 
İnsanlar da Emir’lerini çok seviyor, tabi bu sevgi içten bir sevgi mi yoksa korkudan mütevellit bir göstermelik sevgi mi onu bilmiyoruz. Zira Emir’i ve Al-Maktoum hanedanı hakkında kötü konuşmak, yasalar açısından tehlikeli bir şey.
 
Hal böyleyken insan ister istemez merak ediyor, bu adamlar nerede yaşıyor, nasıl yetişmişler, acaba şu an ne yapıyorlar diye. Çünkü Allah’tan sonra en çok inalılan kişi Emir ve hanedan. Ama Dubai’nin bugünlere gelmesinin sebebi de onlar. Özellikle şu an hüküm süren Majesteleri Şeyh Muhammed bin Raşit el-Maktum (ya da kısaca Şeyh Maktum) Burj Khalifa’nın yapımı ve Palmiye Adaları’nın yapımını teşvik eden kişi.
 
Kendisi, 1912 yılında kurulan ve Eski Dubai’de bizim de görme fırsatını bulduğumuz Dubai’nin ilk okulu El-Ahmediye'de 4 yaşında 1955’te eğitimine başlamış, daha sonra da Dubai Ortaokulu’nda devam etmiş. 17 yaşında ise kuzeni Muhammed bin Halife El-Maktum ile beraber İngiltere’ye Bell Educational Trust'da eğitimini tamamlamış.
 
Arap kültürünün başı olan kişinin kişisel yaşantısı tabii ilgimizi çeken bir diğer konu oluyor. Acaba kaç karısı var sorusuna tahminlerimiz en az 11 iken aslında iki eşi olduğunu öğrenince pek bir şaşırıyoruz. İlk eşi Hind bint Maktum bin Juma El-Maktum ile 1979 yılında evlenen Emir, 2004 yılında Ürdün kralı Hüseyin’in kızı Prenses Haya bint El-Hüseyin’e nikahı basmış. 9 oğlu 14 de kızı olan Emir’in kızlarının dördü diğer ortadoğu ülkelerinin kraliyet ailelerine gelin olarak gitmiş. Ama bundan sonraki Emir, ilk eşinden olan oğlu.
 
Açıkçası kültürel olarak oldukça donanımlı birisi Emir. Kendisini twitter hesabı @HHShkMohd ‘dan takip edebileceğiniz Şeyh Maktum, tıpkı tüm ailesi gibi şair bir kişilik. Şiir yazıyor, sanatla ilgili her şeye destek veriyor ama en önemlisi bir çok yardım projesine imza atıyor. Dubai Cares yardım kuruluşu ile fakir ülkelerdeki bir milyon çocuğun eğitimini üstleniyor, bunun için geçtiğimiz senelerde 500 milyon dolar kendi cebinden bağış yapmış. Eğer bu sayı az geldiyse, kendi adına kurduğu eğitim kuruluşuna 10 milyar dolar bağışı da belirtelim. Ayrıca 2008 yılında Noor Dubai ismiyle, dünya sağlık örgütü ile beraber çalıştığı; görme ve duyma engelli insanlar için başlattığı proje de var; ilk aşamada bir milyon engelliye yardım etmeyi hedefliyor. Ayrıca büyük bir at yarışı sevdalısı, tüm hanedan olarak bir çok dereceleri var at yarışı konusunda. Dünyanın bir çok ülkesinde, kendisine ait at çiftlikleri var ve sahip olduğu atlar British Classic Races gibi bir çok saygıdeğer at yarışı turnuvalarında birincilikle dönüyor.
 
Tabii bir de sıradaki gemir var, genç Emir. O da babası ve dedesi gibi büyük bir şair ve Fazza mahlası ile şiirlerini yayınlıyor. Yine ilk ve ortaokulu Dubai’de okuyan Hamdan bin Muhammed El-Maktum, üniversiteyi babası gibi İngiltere’de Sandhurst’ten mezun olmuş, daha sonra London School of Economics’e girmiş ancak mezun olmamış. Veliaht prensi olduğu için kendisine bir çok sorumluluk veriliyor, özellikle de ülkenin ekonomik projelerinde büyük rol oynuyor. Kendisi yine at seviyor (at seveni severiz) ve yarı-profesyonel olarak skydiving ile uğraşıyor. 
 
Pek de ufak olmayan, ufak bir bilgi: Hanedanın geçen seneki parası, Google’ın bu seneki net bütçesinin dört katından fazla.

BLOGGER

Berkant Jeff Akarcan
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET