SANATTA - STOCKHOLM

EN İYİ RESİMLER ARANIYOR!

Hiçbir zaman kültür mirası, çanak-çömlek, eski kıyafetler-eşyalar gibi şeylerin sergilendiği müzelere ilgi duyamadım. Beni heyecanlandıran her zaman en klasiğinden en uçuğuna kadar resim ve biraz da heykel. Bu sebeple pek tavsiye edilen Liljevalchs ve Nordiska müzelerini zaman kalmazsa pas geçeceğim. Bir sürü resim/sanat galerisi, yaz tatili sebebiyle kapalı ama esaslı müzelerin hepsi açık olacak.

 
Gunde1resim’de bana göre bu dünyadaki en iyi 366 resme yer verdim. Ben mi utanmalıyım, yoksa İsveçliler mi bilmiyorum ama bu 366 içinde ne bir İsveçli ressam, ne de Stockholm’de sergilenen bir resim var. Neyse ki İtalyan Arcimboldo’nun birkaç resmini kapmışlar da Stockholm’e trenle 1 saat 15dk uzaklıktaki Skokloster müzesine yer vermişim. Tabi bu Stockholm’de görünce büyüleneceğim resimler olmadığı anlamına gelmiyor, kim bilir belki aşka gelir ve birkaç resim için Gunde1resim’de sürpriz yaparım. 
 
İsveçli ressamlardan Eugène Jansson, Carl Larsson, Bruno Liljefors, August Strindberg, Anders Zorn ve resimlerine gözümün fena halde takıldı Carl Wilhelmson ile burada tanışacağım. Norveçli Munch’ın da en iyileri olmasa da birkaç resmi ve Scream, Madonna gibi resimlerinin taş baskıları burada. Pazartesi kapalı, giriş 100 SEK, yaklaşık 25 TL. 
 
Koleksiyonunda Rembrandt, Rubens, Renoir gibi ustaların birkaç resmi var, pek iyi olanlardan değil ama bakmamak olmaz. Benim asıl iştahımı kabartanlar portreci Alexander Roslin’in eserleri. Ne büyük şans ki, müzede iki çok iyi geçici sergiye denk geliyoruz. Biri The Art of Exaggeration, İsveçli sanatçıların karikatürlerle yansıttığı abartı sanatı. Diğer Passions, geçtiğimiz beş yüz yılda duyguların ve mimiklerin sanata yansıması. Light and Darkness sergisi de resimde farklı ışık denemelerini bir araya toplamış, ilginç olabilir. Pazartesi kapalı, giriş 120 SEK, yaklaşık 30 TL.
 
Matisse, Warhol, Lichtenstein, Duchamp, Picasso ve Dali gibi sanatçıların eserleri, modern müze kuracaksanız  olmazsa olmazlardan, az da olsa tabiki burada da birkaç tane var. Sadece ünlü resimlerin taklitlerini yapmasıyla ünlenmiş Amerikalı ressam Elaine Sturtevant’ın  sergisine denk geliyoruz, en ünlü pop-art resimleri Sturtevant’ın elinden göreceğiz. Bir de Yoko Ono’nun geçici sergisi var şansımıza. Yazdıkları bazen deli saçması gibi gelen, bazen de olabilecek en naif kelimelerle hayatı özetleyen Yoko Ono’nun fikirleri bakalım bizi sarsacak mı. Pazartesi kapalı, giriş 80 SEK, yaklaşık 20 TL. 
 
Stockholm Card alınca, yukarıdaki 3 müze de dahil, 80’e yakın müze ve mekana giriş bileti, ücretsiz toplu taşımadan faydalanıyormuşuz. 750 SEK 3 günlük Stockholm Card ücreti, yani 3 gün 188 TL gibi bir şey. Bu 3 müzeye, Skansen’e ve Grana Lund’a hiçbir şeye binmesem bile en az 525 SEK girişte ödeyecektim, şimdi +225 SEK ile 3 gün toplu taşıma ücretini de dahil etmiş olacağım, önerilir.
 

BLOGGER

Oylum Yüksel
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET