SOKAKTA - AKDENİZ

EN YAKIN ARKADAŞIM ULTIMATE EARS

Ultimate Ears'i çantanın sapına taktık sokaklarda gezindik, bisikletin gidonuna tutturduk iki köy, üç kasaba arasında gittik, sabahın ilk ışıklarında alarmın sesini susturduk Laura Marling – Darkness Descends çalarken Aşk Vadisi’nin en ucuna, balonların üzerimizden geçip bize el salladığı yerlere gittik Kapadokya’da. Kıbrıs’a uçtuk, Karpaz’a kadar arabanın içinde de, Karpaz’da denizin dibinde de o eşlik etti bize, Fethiye’den Olimpos’a uzanan Çok Gezenler Kulübü Akdeniz rotamızda yanımızdan, kumsalımızdan, teknemizden ayırmadık. Ultimate Ears sen artık bizim en yakın dostumuzsun. Kalbinden çalan müzikleri çok seviyoruz!

 

Ultimate Ears havada! Ölüdeniz’in turkuazdan maviye, su yeşiline, laciverte, morciverte çalan, üzerine beyaz teknelerin oturtulmuş olduğu o tablo olsa çizilmeyecek fotoğraflarını biliyorsundur. Hani “ya bu açıyı nereden buluyorlar, bizi de oraya çıkarınnn” diye sokakta gelip geçene sorduğun tepeden panoramasını diyoruz. İşte, onun peşinde, Sky Sports Paragliding Center’ın merkezdeki ofisine uğruyoruz önce. İlk iş form doldurmak. Sonra bir minibüs alıp seni 55 dakika uzaklıkta, Babadağ’ın 1700 metredeki uçuş noktasına bırakıyor, 6 yaşında, Türkiye’de bu işi ilk başlatan abisinin kucağında yamaç paraşütünü öğrenen Burak Tüzer’in ellerine teslim ediyor. Kafana kaskı geçiriyorsun. Merak etme, ilk kalkıştan, müziğimini açtıktan sonra çıkaracağız, rüzgarın, dağın, yamacın ve Nils Frahm’ın melodilerini duyacaksın o zaman diyor Burak. Kancalarla ona bağlanıyorsun. Tek yapman gereken “şimdi!” dediği anda koşmak, ayağın yerden kesildiği noktada da havadaki salıncağına kurulup keyfine bakmak. Azami yükseklik hava izin verirse 2000 metre (İstiklal Caddesi’ni al, boyuna dik, o kadar tepedesin yani), görüş açında Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi’nin köşesi, Akdeniz, biraz ilerilere bakacak olursan Fethiye, takribi yolculuk süresi 1 saat. Paraşütün ipine bağlı UE ROLL listendeyse 1. Zero 7 - In The Waiting Line 2. Blur - Out of Time 3. The XX- Islands 4. Jane Birkin - Living In Limbo 5. Sioen - Cruising var. Havada uçmak bundan daha zevkli olamaz!

 

Ultimate Ears karada! Rodriguez – Sugar Man çalarak uyandırıyor mor hoparlörün seni. Saat 04:47. Hızla dişlerini fırçalayıp, trakking ayakkabılarını, eşofmanını altına geçirip hazırlanıyorsun. Aşk Vadisi’nin başladığı noktaya, güneş tepenin arkasından yüzünü göstermeden önce varmalısın. İlk amacın bu. Çantanın iplerine geçirdiğin UE ROLL, Yann Tiersen – La Veillee, Iyeoka – This Time Around, Melody Gardot – Impossible Love çalarken sağından solundan başlıyor balonların macerası. Mavi çoktan ateşini almış, havada süzülmeye başlamış, fıstık yeşili olan henüz yolcularını toplamakta, kırmızıdan sana merhaba diyenlere el sallıyorsun. İleride, on dakika içerisinde 1, 16, 29, 47 balon sayıyorsun gözünün ucunda, gökyüzüne karışan. Vadinin sonunda, ufkun alabildiği noktada oturuyorsun en sonunda. Karşında dans ediyor balonlar. UE BOOM’u sağına, kahve dolu mataranı soluna yerleştiriyorsun. Senden daha mutlu bir insan varsa o an, çıksın karşına.

 

Ultimate Ears Suda! Kaş’tayız. Son altı gündür. Aslında üç gün diye başlamıştı plan ama burası Kaş. Bir kere çekim alanına girdin mi, bırakmıyor seni. Sekiz’in terasından bakıyorsun güneşin o günlük aramızdan ayrılışına, Gelos’un masalarında sarı mercimekli fava, efenim mor sultan, efenim içinde her türlü kuru meyve bulunan zeytin tapenade, efenim gazpacho tadında muammara ziyafetine oturuyorsun.  Raflarında Tezer Özlü, Oruç Aruoba gibi büyük edebiyatçıların kitapları duran Just Coffee’de sabah, öğle, akşam üç öğün kahveni içiyorsun, Derya Beach’in öğlen kurulduğun şezlonglarından ay bulutlar arasında görününce kalkıyorsun, Limanağzı’nda caretta caretta’larla karşılaşma şansın baki. Ama en çok Üçağız’dan kalkıp Akvaryum, Burç, Tersane koylarının Avatar renklerine bürünmüş denizinde, Salyangoz’un büyülü spiralinde gezdirip, Kekova’nın iskelesinde demirleyen Mavi Kaş teknelerinde vakit geçirmeyi seviyorsun. Müzik yok. Ondan Ultimate Ears var yanında. Mavi Rota listened de Norah Jones – Come Away With Me, Nancy Wilson – The Boy from Ipanema, Salif Keita – Yamore, Tom Waits – Alice, Daft Punk – Within, Passanger – Let Her Go!

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET