KONSERDE - BARSELONA

FESTİVAL BİZİM İŞİMİZ

Vize? Tamam. Biletler? Alındı. O halde Nisan’dan Eylül’e kadar Avrupa’yı o festival senin, bu festival benim gezmeye, çadırları evin yapmaya, sabahın altısında müzikle yatmaya hazırsın. Biz Avrupa’nın tüm festivallerini senin için Mart ayından yazdık. Hangi grupların peşinden nereye gideceğin ise sana kalmış. Müzik ruhun gıdası olduğuna göre, festivaller süpermarketi.

 

MECBURİ İSTİKAMETLER!

 

Primavera Festival, İspanya: Mayıs sonunda Barselona’nın tüm sokakları, kumsalları, restoran ve café’leri festivalde yaşıyor. Çünkü şehre Primavera festivali geliyor. Bu yıl 28 Mayıs’tan 31’ine kadar sürecek festivalde ezelden beri gelmesini beklediğimiz Foals, Formidable şarkısını sekizinci tekrarda dinlediğimiz Stromae, dans müziğinin babası Laurent Garnier gibi isimler var. Üç günlük biletler 195 €. 

 

Sónar, İspanya: Dünyanın en iyi elektronik müzik ve yeni medya festivallerinden birindesin. Buradaki sahneler sadece basların ritmiyle değil, aynı zamanda ışık ve ses oyunlarıyla da yıkılıyor. 12-14 Haziran arasında dinleyeceğin isimler arasında Massive Attack, Richie Hawtin, Plastikman, Moderat, Bonobo, Four Tet var. Ayakların bir dakika dinlenecek zaman bulursa, şanslısın. Biletler 195 €.

 

Glastonbury, İngiltere: Kate Moss, Emma Watson, Sienna Miller, Alexa Chung yanından geçiyor. Aynı sahneye bakıp, aynı şarkıları söylüyorsunuz. 25-29 Haziran’da Worthy Farm’da yapılacak festivalde çıkacak isimler henüz anons edilmedi. Kendilerine o kadar güveniyorlar ki önce £160’ya festival biletlerini alıyor, sonra isimleri bekliyorsun. Kim kime olacağız bakalım?

 

Roskilde, Danimarka: 29 Haziran- 6 Temmuz arasında Arctic Monkeys, Trentemoller, Major Lazer Roskilde sahnesinde. 1971’den beri Kuzey Avrupa’nın en önemli müzik festivali olarak kabul edilen Roskilde’de kamp kurmak şart. Bir hafta boyunca dünyanın her yerinden gelen insanlarla tanışmanın bedeliyse 255 €.

 

Rock Wercher, Belçika: Belçika’ya sadece midye-patates yemeye gidenler! Program değişti. 3-6 Temmuz’da Avrupa’nın bu yılki en iyi line-up’larından birine bilet alıyorsunuz. Metallica, Arctic Monkeys, Pearl Jam, Placebo, Kings of Leon, Stromae, Pixies, Franz Ferdinand, Foals, Metronomy sahnede. Şaka? Değil! 4 günlük biletler 205 €.

 

Wireless, İngiltere: Ağustos’ta Londra’nın hemen hemen tüm parkları konser/festival alanına dönüşüyor. Bu bilgiyi cepte tut. Ama ondan önce 4-6 Temmuz için planlarını Wireless’a ayarla. Çünkü Kanye West, Pharrell Williams, Bruno Mars, Outkast, Ellie Goulding, tam kadro sahnede! 3 günlük biletler £210.

 

UYGUN FİYATA İYİ FESTİVAL!

 

Les Eurockéennes, Fransa: Bu yıl tüm sevdiğimiz ekipler turnede. Bu yüzden önce görmek istediğin ülkeyi seçiyor, ardından festival biletini alıyorsun. The Black Keys, Stromae, Pixies, Franz Ferdinand, Robert Plant bu sefer de 4-6 Temmuz arasında Belfort’da karşımıza çıkıyor. Üstelik üç günlük ücret 81 €.

 

Main Square, Fransa: Iron Maiden, Alice in Chains, The Black Keys, Franz Ferdinand, Stromae, Foals, MGMT, David Gueatta 3-6 Temmuz arasında Arras’ta. 3 günlük kombine biletlerse 115€. Bu kadro, bu fiyata kaçmaz.

 

Melt, Almanya: Almanlar genelde metal müzik festivalleriyle bilinir. Biz değişiklik olsun diye Melt’i listemize aldık. Portishead, Metronomy, Moderat, FM Belfast, Boyz Noize, The Notwist, Erol Alkan dinlemek için yapman gereken tek şey 18-20 Temmuz arasında Ferropolis’te olmak. 3 günlük biletler 124 €.

 

MS Dockville, Almanya: Hamburg Almanya’da kültür ve sanatın en gelişmiş olduğu şehirlerden biri. 15-17 Ağustos’ta Dockville festivalinde olursan, elinde Shazam, adını ilk kez duyduğun pek çok grupla tanışacak, son dinlenenler listesinde yenilikler yaratacaksın. Kamplı biletler 98 €.

 

FESTİVALLERİ ÜSTADLARA SORDUK

2014 Avrupa Festivalleri bekleme listende 1 numarada kim var?

@cizenbayan: Paris Pitchfork 

@anlamarama: Arctic Monkeys, Lana del Rey, Portishead, Prodigy, Queens of the Stone Age 22-24 Ağustos’te Paris’in göbeğinde Rock en Seine’de olacak. Tabii ki ben de.

@bengiunsal: Benim 2014 festivalleri listemin en başında, hem şehir merkezinde gerçekleştiği için hem de son yıllarda gördüğüm en muazzam sanatçı listesine sahip olduğu için Primavera var. Bu sene Türkiye’den özel uçak kaldırmak gerekecektir. Primavera’nın yanı sıra gitmek isteyebileceğim bir diğer festival, Ağustos sonu gerçekleşen End of the Road. Londra’nın 1.5 saat dışında Larmer Tree Gardens diye bir yerde. Aynı zamanda film gösterimleri, stand uplar gibi performanslar da var.

 

Peşinden tüm festivalleri dolaşacağın 3 isim?

@cizenbayan: Dolaşacağım değil dolaştığım isimleri söyleyeyim madem. 2012'de Grizzly Bear için Fransa'ya, Radiohead için Almanya'ya, Tame Impala için Amsterdam'a, 2013'de Arctic Monkeys için Polonya'ya, Foals için İngiltere'ye gittim.  Şu sıralar Disclosure ve Foals peşinden festival festival dolaşırım. 

@anlamarama: Foals, Radiohead, Daft Punk

@bengiunsal: Peşinden festival festival dolaşmam tahminen hiçbir grubun ama sahne alsın da şu dünya gözüyle göreyim dediğim 3 sanatçı söyleyebilirim: David Bowie, Blur, Arcade Fire

@bantmagazine: Çok zor…her grup festival grubu olamıyor zira. Hmmm…. Flaming Lips diyebiliriz… Sahneleri pamuk helva havuzuna dalmak gibi. 

 

Bu yıl İstanbul'a gelecek kimler var seni heyecanlandıran?

@cizenbayan: Beni en heyecanlandıran Justin Timberlake oldu. Yaza doğru festival line-up'ları açıklanınca neden Santiago'dayım diye ağlayacağım sanırım.

@anlamarama: Massive Attack geliyor söylentileri var. Onları beklemedeyim.

@bengiunsal: Henüz tüm isimler açıklanmadı. O yüzden heyecanlanmaya fırsatım da olmadı henüz.Şu an bir tek Neil Young heyecanlandırıyor beni. Onun dışında Salon’a gelecek nispeten küçük grupların yarattığı başka büyük heyecanlarım var: Guilloume Perret, Melt Yourself Down, Thee Silver Mt zion, Wye Oak gibi.

@bantmagazine: Bu sene Dolar ve Euro yükselemerinden sonra biraz zor bir yaz olacak bence. Ama duyurulanlar arasında Neil Young elbette çok heyecan verici.

 

Festivalsiz bir hayat neden hatadır?

@cizenbayan: Çünkü festivallerde kısacık da olsa derdi tasayı unutur, içimizden geldiği gibi davranır, belki de normalde giymeyeceğimiz şeyler giyer, yüzümüzü simle saçımızı yeşile boyayabilir, bahane aramadan her an gülebilir, hayranı olduğumuz sanatçının karşısında çığlık atabilir, yeni dostluklar kurabilir ya da yepyeni müziklerle tanışabiliriz.

@anlamarama: 18 yaşımda İKSV ve Pozitif’in yaptığı hemen her organizasyonda çalışmaya başladım. İşim gruplara mihmandarlık. Dünyaya açılmamı, yazı yazmamı, müzik ve özgürlükle olan ilişkimi bu dönem şekillendirdi. Festival ırk, din, dil tanımayan bir dünya. Bu yüzden mutlu yaşamanın varabileceği en gelişmiş nokta olduğuna inanıyorum.

@bengiunsal: Festivalsiz hayat mı olur yahu? Festivaller benim açımdan özgürlük, yaşama sevinci, başka güzel enerjilerle, müzikle, yaratıcılıkla temas ve dolum hali. Yokluğu büyük eksiklik, kuruluk.

@bantmagazine: İnsanoğlu kalabalık sayılarda bir arada iyi müzik eşliğinde olunca kendini süper hisseden bir varlıktır! 

 

ZEVKİNE GÖRE FESTİVAL SEÇ!

 

Dans, dans, dans edenlere Tomorrowland 10 yıldır ancak uykuda dinlenmene izin veren Tomorrowland, 18-20 ve  25-27 Temmuz’da iki haftasonu kapıları açıyor.

 

Sahne sanatları Manchester’da: Dans, tiyatro, performans. Ruhuna, beynine iyi gelecek, ilham perilerini uykusundan uyandıracak festival Manchester’da.

 

Hayattan 10 gün izin isteyenlere 10 Days OffTelefonu, bilgisayarı, sosyal medya iletişimini kapat. Temmuz ayında 10 gün, dünyanın her yerinden gelen insanlarla yüzyüze konuşacaksın.

 

Baharda snowboard yapmayı sevenlere SnowbombingSıcaklar yerine karlar arasında baharı geçirmek isteyenler, Avusturya’da bekleniyor. Tarih 7-12 Nisan.

 

Sabah akşam cazla yaşayanlara North Sea JazzAvrupa’nın en büyük caz festivallerinden biri 11- 13 Temmuz’da Rotterdam’da. Hem şehir güzel, hem müziğin sesi.

 

Dinleyeceği grubu kendi seçeceklere Pukkelpop: Websitesine girdiğinde bir anket bulacaksın. Yapman gereken kimi sahnede görmek istediğini yazmak ve 14-16 Ağustos’ta sahnede görmeyi dilemek. Demokratik festival sistemi buna deniyor.

 

İyi müziğe, Bilbao’ya! Pegasus’un Madrid uçuşları başladı. Bu fırsatı değerlendirip Bilbao BBK'da müziğin içine düşmeye ne dersin? 10-12 Temmuz arasında The Black Keys, Franz Ferdinand, Phoenix, John Talabo, The 1975 & Elliott Brood çalıyor. Sen de üç gün için 85 € ödeyip limitsiz dans hakkı kazanıyorsun.

 

Bu yazı Pegasus dergi Mart sayısında yer almaktadır.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET