SANATTA - BARSELONA

GAUDİ KİMDİR?

Gaudi ve Barselona öylesine bütünleşiktir ki biri olmadan diğerinden bahsedemezsiniz. Gaudi dünyada benzeri olmayan bir mimarlık yaratmış, bunu Barselona sayesinde ve Barselona için yapmıştır.

 

On dokuzuncu yüzyılın sonuna doğru mimarlıkta üslup, üzerine epey tartışılan bir konu olmuş, farklı arayışlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Avrupalı modernistler süslerden arınıp minimalist bir işlevselciliği yüceltirken art nouveau akımını benimseyenler de süslemede klasisizm yerine doğal formları kullanıyorlardı. Mimari üslubun bir kimlik ifade biçimi olduğunun da farkına varılmıştı. Gaudi de art nouvau’cular gibi doğal formları kullandı ama onlardan net bir şekilde ayrılarak özgün bir biçim geliştirdi. Ayrıca Gaudi’nin ideolojik bir çıkış notası da vardı: Katalan kimliğini vurgulayan bir mimarlık yaratmak. Zira Barselona uzun yıllardır Madrid tarafından yönetilmekten rahatsızdı. Gaudi, geleneksel Katalan mimarlığından aldığı öğeleri, doğadan aldığı ilham ve yaratıcı-deneysel tasarım yöntemleriyle birleştirerek bu eşsiz mimariyi yarattı.

 

İnşaatı 200 yıl sürecek Sagrada Familia’ya başladı. Burada Katalan kimliğinin yanı sıra Neo-Gotik’e yaklaşan tarzıyla Katolikliğe de vurgu yapıyordu. Geleneksel payandalar yerine eğri sütunlar kullanarak stürktürde de yenilik yaptı. İki apartman binası Casa Battlo ve Casa Mila’nın doğadan esinli formları dikkat çekici. Binaların içinde ya da dışında tek bir düz çizgi ve doksan derecelik açı göremezsiniz. Casa Mila’nın çatısındaki bacalar epey ilginç. Bir de Park Güell var. Güell ailesi için yapılan ancak bitirilemeyen park projesi. Giriş kapısındaki iki Hansel-Gretel evi sizi karşılıyor ve içeri girip terasa çıkınca harika bir Barselona manzarası karşınıza çıkıyor.

BLOGGER

Mesut Öztürk
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET