BARDA - STOCKHOLM

GECE KUŞU

Stockholm müzik hayatı konusunda radyoda çalan folk müzik dışında detaylı bilgiler veremeyeceğim. Bizde I Follow Rivers parçasıyla her club ortamına girmiş İsveçli Lykke Li’yi bir kez bile duymadık. O yüzden müzik üzerine yazma işini Onur’a bırakıp, ben bildiğim yerden gelen soruları yanıtlıyorum: Gece, akşamüstü, sabaha karşı, yazın serinliğinde, kışın donan göllerinde nerelerde eğlenilir?

 
 
Yazın bahçelerde...
 
Stockholm’de aylardan “iki haftalığına geldim, güneş yüzü gösterip çıkacağım” sa adresin belli: devasa yeşil alan içine kurulmuş Trädgården kapısında bekleyen 300-500 kişilik kalabalıklara aldırmayacak, saatler ilerledikçe artan giriş ücretini de dert edinmeyecek ve sabredeceksin. Ya da ne bileyim, kapıdakilerle dostluk kurmak, Türk'üz çözeriz yöntemlerinden birine de başvurabilirsin (denemedim, sonucu hakkında fikir veremem). Eğer ille de girmek ama beklememek istersen 20:30'da gelip yemeğini yedikten sonra gecen düşene kadar içmek de mümkün. İçeride seni house, elektronik, rock, dans tadında DJ setler karşılar.
 
Debaser Pazar günleri bir gece önce içkiyi fazla kaçırmış olanlar için ideal brunch mekanı. Bunun dışındaysa Stockholm’ün en iyi club’ı olarak biliniyor. Ben açık havası ve kapı önü muhabbeti iyi diyerek özellikle yazın gidilecek yerler listesine aldım.
 
Mahallemizin barı, Babylon’u (Björns trädgård) da burada sevgiyle anmak istedim. İstanbul’daki adaşıyla uzak yakın bir kan bağı ilişkisinde değilller ama müzik kalitesinde aynı tempoyu tutturmuş gidiyorlar.
 
 
Yaz/Kış demeden...
 
Beş’te tatlı büfesi, akşamüstü şarap bar, gece ihtişamlı yemek salonu olan Bern’s Otel, 23:00’den sonra gece kulübüne dönüşüyor ve İsveç’in en şık insanları buraya geliyor. Üç katın her birinde farklı müzik ve dans edenler gözlemleniyor. Ben müzikbilenim dersen biraz fazla 90’larda kalma gelecek ama yeterince vodka her derde çare olur.
 
 
Stockholm’ün Lucca’sı olarak ismi geçen Riche posh mekanı. Buraya hangi saatte gidersen git topuklu ayakkabıları üzerine durup kokteyllerini yudumlayan kadınlar göreceksin.
 
Bar hopping sevenler, club ortamlarında kendini bulamayanlar: kuzeyde Drottingatan; güneyde Skånegatan - Katarina Bangata arasındaki yollar sizin için ideal. Yanyana dükkanlar, sokakta birasın yudumlayanlar, muhabbete “nereden geliyorsunuz” diye girenler var.
 
Önce inanmak istemedim ama bizim otelin (Scandic Malmen) lobisindeki iki bar meğer hem turist hem de yerlilerin takılma alanıymış. Her gece her gece kalabalıklar görünce, birkaç da bilene danışınca öğrendim.
 
Ne kadar güzel mekan olduğu daha sitesine girince kendini belli ediyor. Özellikle İskandinav ülkelerinin minimalist tatta müzik yapan DJ'lerini dinlemek için gidilmesi, mutlakalar listesine alınması gereken mekan Kaken
 
 
Kış, -20'lere dayanınca...
 
Gamla Stan'ın ara sokaklardan birinde Stampen isimli caz/blues bar var. Old-school R&B’den, Jhon Coltrane klasiklerine kadar değişen set listeleri, Pazartesi günleri de jam session sayesinde yıkılıyor.
 
Burası biliyorsun ki, Hell’s Angels’ın memleketi. Etrafta Harley Davidson’larına binmiş uzun saçlı, bol dövmeli, yazın bile deri ceketli adamlar olması bundan. O halde birkaç da rock+metal bar ismi vermeden olmaz. Stockholm’ün en iyi rock barı kabul edilen Pub Anchor’da hafta sonları canlı müzik yapılıyor (Hayal Kahvesi modeli bir mekan hayal et, içini daha da karanlık yap); Gamla Stan’dan Södermalm'a giderken içeri gireceğin Medusa’da içkinin yanında atıştırmalık tabaklar da gelebiliyor. Açsan yani, doğru tercih burası. Tam bir hamburger, cips, patates kızartması cenneti olan Harry rock konusunda oldukça başarılır derler (Barış Akpolat dedi yani, doğrudur)
 
Yine Barış’tan alıntı yapıyorum yeri gelmişken: “Strömgatan üzerinde Hotel Lydmar var. Cumartesi günleri şişman bir eleman çıkıyor. Bayağı garip ama ilginç ve güzel müzik yapıyor. Gayet kalabalık oluyor lobby. Güzel otel zaten. Elemandan önce iki tane şirin hanım çıkıyor sahneye. Izlemesi bile hipnotize edici.
 
 
Gece ve müzik sevenlere iki önemli bilgi...
 
Yıl boyu konserleri takip etmek için: Livenation
 
Şehirde gün be gün olanları öğrenmek lazım olduğunda: Alltom Stockholm 
 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET