KONSERDE - MOSKOVA

GECEYARISI KUŞAĞI

Yerlisinden adetlerini öğrendik: Haftasonu 22:00 seansında yemeğe oturup, 01:00’de club yolu tutulurmuş. Club’a giderken güzel giyinmek, erkeklerin çoğunlukta olduğu bir kalabalıkla gitmek (bizdekinin tersine), içeri alınmama şansının olduğunu bilmek gerekirmiş. Bu önemli verileri deftere kaydettikten sonra da nereler güzeldir diye soruyoruz elbette, işte bendeki kimisi denenmiş, diğeri araştırılmış, bazısı bilenlerinden teyit alınmış liste.

 

Sabahlar Olmasın!

 

Madrid'den Alex Under; Berlin'den Chica Paula; Hollanda'dan Chocolat Puma ve Dani H; Cenevre'den Daria; Fransa'dan François X... Propaganda'nın DJ listesinde eksik kalan bir ülke yok gibi. Gündüzleri özellikle brunch ve öğle yemeğinde kalabalık olan mekan, gece saatlerinde de Moskova'nın en geç kapanan club'larından biri ünvanını elinde tutuyor (Lubyanka metrosu; Bolshoy Zlatoustinskiy Pereulok, Dom 7)

 

Moskovalı genç tasarımcıların ürünlerinin sergilendiği butiği; akşam yemeğinde Tayland, Meksika ve Akdeniz mutfaklarından spesiyallerin piştiği mutfağı; sabah ayılması için kahvaltı menüsüyle Solyanka özellikle burada yaşayan yabancıların gece mekanı (Kitay-Gorod metrosu;11/6 bldg 1, Solyanka sk.)

 

Giypsy adından da anlaşılabileceği gibi rengarenk, neşeli, zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı bir mekan. Ortadaki havuza doluşma saati gelmişse, eğlence başlamış demek, hemen katıl (Polyanka metrosu; Bolotnaya naberezhnaya ¾)

 

Erken saatlerde İngiliz tipi bar, gece ilerledikçe dünyanın her yerinden gelen DJ’lerin olduğu, sabaha kadar müziğin devam ettiği club. 16 Tons müziği kapamadan kimse mekanı terketmez (Ulitsa 1905 goda metrosu; Presnensky val 6 Barrikadnaya)

 

Meraklısına adresler…

 

1. Komünist dönemden kalma apartman dairesindeki piyano barda müzik dinlemek istersen Kvartira 44 (Arbatskaya metrosu; 22/2, Nikitskaya sk)

 

2. Rus tasarımcı Denis Simachev kendi mağazasını bara çevirmiş. Moskova’nın ve dünyanın moda ekipleri burada takılıyor (Tverskaya  metrosu; 12, bldg 2, Stoleshnikov Pereulok)

 

3. Eski ampul fabrikasından bozma Luch 30 metre uzunluğunda barı ve ufak restoranıyla şehirdeki sanat düşkünlerini buluşturuyor. Vinogradov, Dubosarsky, Ostretsov, AES+А başta olmak üzere modern sanat üretenlerin tablolarını, heykellerini, çalışmalarını bir galeri edasıyla sergiliyor (Sportivnaya metrosu; 1, Bolshaya Pirogovskaya)

 

4. Ritz Carlton otelinin camla kaplı çatısına yerleşmiş 02 Lounge şahane bir Kremlin manzarasına sahip (Tverskaya metrosu; Tverskaya Ulitsa, 3).

 

5. İki kez dünya barmenlik şampiyonasını kazanan Dmitry Sokolov ve Rus geleneksel yemeklerini babaannesinden öğrenmiş Maxim Lesovik restoran/bar işletmeye karar verip Help Bar’ı açıyorlar. Kokteller tabii ki yıldızlı (Belorusskaya metrosu; 27 bldg. 1, First Tverskaya-Yamskaya)

 

6. Ketama gençlerin, iyi müzik dinleyenlerin ve dans etmeden asla! diyenlerin adresi. (Ohotnyiy ryad metrosu; 5/6 bldg 5, Bolshaya Dmitrovka sk.)

 

7. DeFAQto'da akşamları canlı rock'n roll, salı günlerine özel olarak da caz geceleri var. Özellikle Moskova'da çalışanların iş çıkışı, mahalle barı olarak biliniyor. İçeri girdiğinde duvarlarında müdavimler tarafından bırakılmış yazılar, mektuplar bulacaksın. Buranın geleneği bu notların, taahhüt edilen tarihte Dictum Faqtum  içkisiyle birlikte açılması (Turgenevskaya metrosu; Bolshaya Lubyanka sokak, 30/2)

 

İngiliz tipi pub'lar!

 

Punch & Judy'nin birinci katında canlı müzik konserleri, haftasonları rock müzik tınıları; ikinci katındaysa İngiliz yemekleri servis eden bir restoran var. Her yerine kurulu plazmalardan maç izliyor, 15 çeşit birasından birinin tadına bakarken İngilizce bilen kalabalıklarla arkadaşlık ediyorsun. En güzeli sabah 6'ya kadar açık olması (Novokuznetskaya metrosu, 6, Pyatnitskaya Sk).

 

İrlanda'nın Moskova şubesi Conor Mac Nessa'ya hoşgeldin. Burada dart oynamak, Guiness içmek, üç öğün hamburger yemek mecburi (Profsoyuznaya metrosu; 67, Nahimovskiy Bulvarı).

 

John Donne Moskova'da çalışan/yaşayan yabancıların (expat olarak biliniyorlar) favori mekanlarından. Eğer insanlarla Rusça anlaşamamaktan yorulduğun bir günün sonundaysan sabah 06:00'ya kadar İngilizce konuşanlar arasında olmak iyi gelebilir (Arbatskaya metrosu; 12, Nikitcky Boulevard).

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET