GEZİNTİDE - BARSELONA

GİDİN, RUHUNUZ GENİŞLESİN!

 

Etrafımdaki insanlardan yıllardır dinlediğim, "gördüğüm en güzel şehir" diyenleri, giden herkesi artık kıskanmaya başladığım bir şehirdi Barcelona. Ummadık bir zamanda karşıma çıktı bu yolculuk. Öncesinde araştırma yapmaya bile fırsatım olmadan atladık Pegasus'a, bir öğle vakti vardık Barcelona'ya.

 

Sonrasındaki dört gün ağzım ve gözlerim açık, hayranlıkla tavaf ettim şehri. Abartısız: Hayranlıkla. Ve maalesef, içimde bir sızı hep eşlik etti bana. Barcelona, İstanbul'un tarihi yapısıyla, yeşiliyle, her şeyiyle "korunsaydı ne olurdu" yu görebileceğiniz bir şehir. İstanbul'un tarihi dokusunun nasıl "yeniden yapılandırma" kılıfıyla yok edildiğini düşündükçe, zaman zaman tadını çıkarmakta zorlandım güzel Barcelona'nın. 

 

Tarlabaşı'nın eski ama bakımlı halini alan olarak yirmiyle çarpın; o büyüklükte bir eski şehir var Barcelona'da. Daracık sokaklar, hepsi ama hepsi balkonlu eski binalar, katedraller, rengarenk graffitiler. Sadece bu sokaklarda gezinerek, başka bir şey yapmadan bile iki gün geçirebilirsiniz. Büyüklü küçüklü meydanlar, meydanlarda gece 11'den sonra atılan masalarda yenen geç akşam yemekleri, mezeler, içilen Cava'lar, (Cava, İspanya'nın gururu köpüklü şarap. Mutlaka deneyin.) sadece mahallelinin gittiği eski tapas'çılarla gayet neşeli bir şehir.

 

"Kimse İngilizce bilmiyor!" diye uyarmışlardı İstanbul'da. Evet, neredeyse öyle, ama hiç kafaya takılacak şey değil! Çünkü insanlar o kadar anlamaya ve anlatmaya hevesli ki, yol da sorsanız, sipariş vermeye de çalışsanız, siz İngilizce, hatta Türkçe konuşun, onlar Katalanca cevaplasın, anlaşacaksınız... Metroyla her yere gitmek mümkün, hiç de karışık değil. Yine de bir şehir haritasıyla gezmenizi tavsiye ederim, çünkü girip çıkmak isteyeceğiniz çok sokak olacak!

 

La Ramblas'dan denize varınca, Gaudi binaları karşıma çıktıkça, gece geç saatte giyinip süslenmiş, kendi başına rahatça yürüyen kadınları, gey ve lezbiyenlerin hiçbir toplum baskısı olmadan sokaklarda oldukları gibi yaşayabildiklerini gördükçe ruhum genişledi. İspanya Avrupa'nın belki de en dindar ülkelerinden; koyu Katolik. Fakat sokaklar ve hayat rengârenk ve bolahenk. Çünkü insanlar sadece kendi hayatlarıyla ilgili; başkasınınkinin nasıl olması gerektiğiyle değil. Gidin, ruhunuz genişlesin...

BLOGGER

Aylin Aslım
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET