SANATTA - AMSTERDAM

GÖZLÜĞÜN DE MÜZESİ OLUR

Albert Cujp sınırları içerisinde Amsterdam’da bir gözlük müzesi haberi alınca çocuklar gibi şendim. Daha önce Basel’de açılan ve Marilyn Monroe’dan Elton John’a birçok ünlünün taktığı gözlüklerin de sergilendiği Gözlük Müzesi’ni kaçırmıştım. En sonunda bir gözlük müzesini ziyaret edebilecektim, gün bugündü.. Hızlı adımlarla Gasthuismolensteeg 7 adresine ulaşmak üzere Google Map’ime zilin sesini duyduğunu söyledim. Müzenin kapısındaki zili heyecanla çaldım, göreceğim gözlükler konusunda çok hevesliydim. Kapıyı açan genç hanımefendiye kendimi tanıttım, hikâyemi ilgiyle dinledi ve müze konusunda çok kısa bilgi verdi.

 

Amsterdam Bril Museum, gözlüğün 700 yıllık tarihi serüvenini belgelemek amaçlı kişisel girişimle açılan küçük bir müze. Amsterdam’da her şeyin müzesi var, votka, işkence, seks derken gözlük neden olmasın diye düşünen dördüncü kuşak gözlükçü Mijke Teunissen, bu ilginç müzenin temellerini atmış. Bril Museum 4 katlı şirin bir gözlükçü aslında. Giriş katı perakende olarak düşünülmüş, birçok ünlü gözlük markasının 100 sene geriye kadar giden kullanılmamış vintage modellerini satın alabiliyorsunuz. Müzenin ikinci katı kurucunun özel gözlük danışmanlığı yaptığı kapalı bir bölüm, üçüncü ve dördüncü katlar müzeye ayrılmış.

 

Giriş katındaki gözlükleri inceledikten sonra 4,5 Euro verilerek girilen müzenin ilk katına kendimi attım. Gördüğüm manzara muhteşemdi. 1620'lerden kalan antika gözlüklerin yanı sıra, birçok ünlü markanın eşsiz modelleri karşımdaydı. Kelebek, yuvarlak gözlükler, tiyatro gözlükleri ve el işi birçok güneş gözlüğü... Rüya gibiydi. Gözlüklerin bir kısmı aynen Karaköy Fransız Geçidi’nde açmış olduğum Fashion@EYE Vintage Sunglasses Pop-Up store’daki gibi vintage manken kafaları üzerinde sergileniyordu. Kendimle hafiften gurur duysam da, bu müzeyle boy ölçüşemezdim. Soyluların taktığı gözlüklerin de sergilendiği müze, saraya yakın konumuyla resmen bir hazineyi barındırıyordu.

 

Gözlük dünyasının efsanesi Buddy Holly gözlüklerden Schubert çerçeveye kadar bir sürü tecrübeli gözlük yan yana kardeş kardeş ziyaretçileri selamlıyordu. Duvarlarda ise, gözlüklü ünlülerin eski yağlıboya resimleri dekorasyonu tamamlıyordu. Bazı show gözlüklerin de sergilendiği müzenin en üst katındaki dev dekoratif gözlük ve antika sergi dolapları müzeyi daha da ilgi çekici ve sevimli bir yer haline getirmişti.

 

Müzeyi yaklaşık bir saatte gezdim, bol bol fotoğrafladım. Artık mutluydum, guruluk görevimi layıkıyla yerine getirmiştim. Ben de bir gözlük müzesini gezmiştim. Aklımda tek bir keşke kaldı, o da keşke uzun süredir görmek istediğim Silhouette Futura gözlükler müzede olsaydı düşüncesiydi… İstanbul’da açacağım gözlük müzesine getirtirim hayalleriyle Amsterdam’ın soğuk sokaklarından kaldığım Prins Hendrikkade’ye doğru yürümeye başladım.. 

BLOGGER

Hakan San
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET