SOKAKTA - LONDRA

HAFTANIN MAHALLESİ: CLAPTON, LONDRA

Şehir giderek genişliyor. Kuzeye doğru. Shoreditch’ten Hackney’e kaçanlar, şimdi, Hackney’nin de fotoğraf makineleriyle dolu olmasından sebep Clapton’a göç etmeye başladılar. Çünkü turistler yanlarında sadece not defterleri ve meraklı gözleriyle gelmiyor. Kahvaltı fiyatları, kiralar, bakkalda bir kilo elmanın ederi de artıyor… Gel, fotoğraf makinelerini, not defterlerini bir kenara bırakıp , Clapton’da, o mekan senin, bu mekan benim dolaşalım bugün… Yerlisi gibi.

 

Springfield Parkı'ndasın. Koşucular, köpeklerini gezdirenlerle beraber. White Lodge Mansion’un mimarisine hayranlıkla baktıktan sonra dilersen Spark Café’de bir mola verebilirsin.

 

Pazartesi’den Cuma’ya 07:30’da açılan Pacific Social Club’dayız. Fırından taze çıkmış çöreklerin kokusu geliyor, yanında istersen gözünün önünde yapılan smoothie’ler de var. Duvarlar vintage album kapaklarıyla kaplanmış. Kendini bilmediğin müzikler galerisinde gezerken buluyorsun. Perşembe,Cuma ve Cumartesi akşamları Japon şeflerin hazırladığı Okonomiyaki (Japon usulü pancake) geceleri düzenleniyor. Onları atlamamak şart.

 

119 Lower Clapton’dayız şimdi. Buranın özelliği mükemmel espressoları, leziz sandviçleri ve tabii ki yumurtanın sayısız çeşidini bulabileceğin kahvaltıları! Pazartesi – Cuma arasında 08:00’de açılıyor. Cumartesi 09:00, Pazar 10:00’dan sonra brunch arayanların meskeni.

 

Gel, hepsi bir arada dükkana götürüyorum seni: Hatch Homerton. Kahve, çalışma masası, saçı sakalı birbirine girmiş olanlar için berber, pop-up market, kıyafet dükkanı, mobilyacı, konserci. Oturdun mu, kalkmak istemiyorsun çünkü etrafında hep bir hareket var. Salı – Cuma 08:00 -22:00, Cumartesi 09:00 – 22:00, Pazar 10:00 – 22:00, Pazartesi 08:00 – 18:00 arasında açık!

 

Ye, çalış, sanat sloganıyla dikkatleri üzerinde topluyor Hackney Downs Studios. 100’den fazla bağımsız stüdyo içerisinde çiçekçi, bisiklet tamircisi, plak şirketi, mimar, sanat yönetmeni, 3D tasarımcıların dükkanları var. Her gün açılan The Village Green Market vintage dükkanı, kahvesi, galerisi, berberi ile sokaktan geçenlerin durağı. Hackney Downs Studios için kısaca komün üretim merkezi diyebiliriz.

 

Sağlıklı fast food dükkanı ve gurme market: Eat 17. Misyonununu vakti olmayan, hızlı yemek yiyip ofise dönmek zorunda kalanlar için iyi burgerler yapıyoruz sloganıyla anlatıyor. Elbette tüm malzemeler organik. Eat 17 Coctail Club Salı, Çarşamba, Perşembe akşamları 18:00’de Cuma- Cumartesi de geceye erken başlamak isteyenler için 17:00 – 19:00 arasında  baya iyi mönüsüyle serviste.

 

Nana yaşlandığı için evde oturan anneannelere “hayır sizin daha çok enerjniz var” diyor ve kapılarını açıyor. Burada çalışan kadınların pek çoğu altmış yaşının üzerinde. Kahvenin müdavimleri arasında bir çorba içmeye gelen seksenlik nineler de var, ev yemeği tanını özleyen yirmilik öğrenciler de. Kuşaklar arasındaki engelleri kaldırmayı amaçlayan Nana’da evin ve annenin sıcaklığını buluyorsun.

 

Pizzzzaaaa! Dediğini duyar gibiyim. Elbette Clapton’da çok iyi iki de pizzacı var. Birinin Adı Yard Sale! 30 santim ya da 45 santim çapında gelen pizzalar içimde The Squash ve Full House favorimiz. Chimichurri sosu da kesin denenmeli! Diğeri ise keçi peyniri, kurutulmuş domates, roka ile gelen Sunny Goat üzerines adece tiramisu için fazladan yer ayırmak gerekecek Sodo!

 

Avustralyalı şef Shane Harrison Clapton’un orta yerine gelip bir restoran açıyor. İsmi Shanes on Chatsworth. Mönüsü elbette pazarda taze ne varsa alıp, hayalgünü son noktada çalıştırdıktan sonra tabağa dizme usulünde. Havuç turşusuyla servis edilen carpaccio, güvercin pate, ısırgan otlu midye spesiyallerinden bazıları. Cumartesi, Pazar brunch tüm gün £10!

 

Salı’dan Pazar akşamına kadar her gece canlı müzik dinleyebileğin, Londra’nın son lokal gruplarını keşfedebileceğin yerin ismi Oslo. Eski bir tren garından olma bu mekan Hackney ve Clapton ahalisinin favorisi.

 

Londra’nın eskileri bilirler: Cat & Mutton havanın güzel olduğu her gün buluşma noktasıdır. İşte onun Clapton şubesi The Clapton Hart. Bloody Marry konusundaysa duayen.

 

Eski bir sinema panosu ve Çin restoranı arasında 18:30’dan sonra açılan barın ismi Ruby’s. Havasını, popülaritesini anlamak için retro, birbirine hiç uymayan mobilyalarına kurulup Autumn Fall ismarlaman gerekecek.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET