SOKAKTA - ROMA

HAFTANIN MAHALLESİ: PİGNETO, ROMA

Aşk çeşmesini, İspanyol merdivenlerini, Vatikan’ı ve Pantheon’u geride bırakıyoruz. Via Prenestina ve Via Casilina arasında, Pigneto’dayız şimdi. Roma’nın turistler tarafından az bilinen, yerlisinin bayıldığı, isola’daki kahvelerinde saatlerin yavaştan aktığı, makarna tabaklarına kahkaha seslerinin eşlik ettiği mahallesinde!

 

Kontuar önü kahvesi! Roma’da adet: kontuarın üzerine 1 Euro bırakıyor, espressoyu bir dikişte mideye indiriyorsun. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlıyorsun. Pigneto’da adet ise Fiordité (Via Tuscolana 30) veya Café dal 32 (Via Prenestina 40) kontuarlarında kendini espresso veya süt köpüklü macchiato ile ödürlendirmek.

 

Hipster kahvesi de var! Pasolini’nin Accattone filmini çektiği, Via Fanfulla da Lodi sokağı üzerinde Necci var. Burası kahvaltılarıyla meşhur. Neden diye soracaksın? Bagel, muffin gibi İtalya’da pek bulunmayan Amerikan klasikleri pişirmekte, Williamsburg’ü anımsatan Pigneto’ya hipster havası solutmaktalar.

 

Çoluk çocuk toplanma alanı: Bebekli aileleri takip ettiğinde yollar seni eski tamirci dükkanı, yeni takılma mekanı Rosdi’ye çıkarıyor. Mutfak şefi Marco Gallotta tüm kullandıkları ürünlerin organik çiftliklerden alındığını anlatıyor o sırada. Pazar günü büyükanne yemeği için 12:00’de masalara kurulmuş kalabalıklara. Parmesanlı patlıcan, fesleğen ve domates soslu ıspanaklı ravyoli, çavdar ekmeğinde servis edilen hamburgerler Rosti’nin spesiyalleri.

 

İtalyan dondurmaları! Bir öğünü dondurmaya geçiştiriyim desen, ziyafete oturmuş gibi olursun bu ülkede. Bademli, fıstıklı, fındıklı, tarçınlı, nutellalı.. Daha saymaya devam edelim mi? Il Capriccio di Carla’da külahın üzerine oturmuş cennet var (Piazzale Prenestino 30/31)

 

Dilim pizzacı! Bizde her köşe başında bakkal varsa, Roma’da da pizzacılar aynı şekilde sokaklarda. Bana sorarsan hepsi nefis, bol malzemeli ama Romalılar Opulentia’nın beyaz pizzası ve tiramisusu için başka mahallelerden kalkıp geldiklerini bildirdi.

 

Plakçı dükkanları! Bir şehri daha da yakından tanımak için kitapçılarında mı, plakçılarında mı gezmek gerekir? Sorusuna her ikisi diye yanıt veriyor, Pigneto’da bu işin doğru adresi olarak da Radiation Records’u gösteriyoruz. Eğer plak alırken bir de meyve suyu içeyim dersen Yeah! masalarına da kurulabilirsin.

 

Biraz pahalı ama. Primo al Pigneto, mahalle standartlarının biraz üzerine çıkan bir restoran. Pek çok yerde 7-8 Euro’nun üzerine satılmayan makarnalar burada 12 Euro civarında. Ama pecorino peynirli ve ahtapotlu linguine, içi dana etiyle doldurulmuş taze makarnayı mönüde görünce, değiyor!

 

Zamanda yolculuk:1900’lerin Paris’ine dönebilmek mümküm olsa desek sana, gitmek ister miydin? La Santeria’da Martinique veya Venezuela’dan getirilmiş romların tadına bakabilir yanında Amalfi’den gelme ançuezleri kıtlatabilirsin (Via del Pigneto, 213)

 

Apero vakti! Dünyanın başka hiçbir ülkesinde görmediğimiz bir gelenek var İtalya’da. İş çıkışı saatlerinde bir bardak bir şeyler içmek için arkadaşlarla buluşmaya gidenler kendilerini peynir, zeytin, şarküteri tabağının dizildiği masalar önünde buluyor! Akşam yemeğe gitmeden bir şeyler atıştıralım diye oturup, bedavaya doyulan ilk ülkede olabilirsin. Sadece içtiklerinin parasının hesaba yazıldığı barlar kuşağındaysa kokteylleriyle ünlü Cargo ve biraları arasından seç seçebildiğini diyeceğin Birra var.

 

Müzik dinlemeye geldik! Tabii ki sana mahalleden çıkmadan Romalı grupları keşfedebileceğin yerlerden bahsetmeden bitirmeyeceğim bu yazıyı. Fanfulla rock müzik , Circolo degli Artisti deneysel müzik arayanlar için gece müziğin sesini yükseltiyor.

 

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET