SANATTA - HAMBURG

HAMBURG FOTOĞRAF EVİ

Hafencity semtinin bitimindeki Deichtorhallen Avrupa'nın en büyük sanat sergi salonları arasında yer alıyor. Sanat ve fotoğrafçılıkla ilgilenenlere kafayı yedirtecek cinsten sergilerin, yerleştirmelerin ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların işlerinin yer aldığı Deichtorhallen’in Çağdaş Sanat bölümü, Ekim 2013’ten bu yana bir dizi yenileme çalışması nedeni ile kapalı. Ama aynı binada yer alan Hamburg Fotğraf Evi o denli görkemli ve cezbedici ki; Hamburg rotunda yer almasında fayda var.

 

1911 yılından kalma iki tarihi bina, çelik ve cemim modernitesinden faydalanılarak kusursuz tasarlanmış. Fotoğraf Evi’nin içindeki sanatsal yerleştirmeler ve fotoğraflar o denli başarılı ki; salonlardan saatlerce çıkmak zor. Müzenin konsepti 19. yüzyıldan başlayarak dijital fotoğrafa uzanan sürece geni bir bakış açısı da sunuyor. Bu aşamada, bir başka önemli vurguyu da; ünlü banker Jeffrey Gundlach’a ait olan koleksiyona yapmak gerek. 60’larda yaşayan bu ünlü koleksiyoner; o döneme ait dünyanın en ünlü moda fotoğrafçılığı eserlerini toplamış ve bu müzeye bağışlamış.

 

Açık Gözler sergisini kaçırma! Leica fotoğrafçılığının 100. Yılı şerefine düzenlenen ¨Açık Gözler¨ sergisi müzede öncelikle görmeniz gereken alanlardan biri. 11 Ocak tarihine dek devam edecek.

 

Ziyaret Saatleri: Salı’dan – Pazar’a 11:00-18:00 / Pazartesi günleri kapalı. Her ayın ilk Perşembe’si ise (tatil günleri hariç) 09.00’da açılıyor.

 

Bilet Fiyatları: Yetişkinler: € 9.00. 18 yaşın altındaki çocuklar ve gençler: ücretsiz. İndirimli (öğrenci) : 6,00 €

 

 

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET