SANATTA - HAMBURG

HAMBURG'UN ÜNLÜ KATEDRALİ: ST MİCHAEL

Hambug’a adım attığınız andan itibaren, şehrin hemen her yerinden görülebilen devasa saat kulesinin ev sahibi St. Michael Kilisesi’ne hoş geldiniz. Burası Avrupa’daki hatta Almanya’daki kiliselerden bir tık daha farklı.

 

Çünkü burası 24 saat yaşayan ve ziyaretçi çeken bir kilise. Başından bir sürü hikaye geçen, Almanya’nın en büyük saatine ve kulesine ev sahipliği yapan (dolayısı ile Hamburg’u kuyşbakışı seyredebileceğiniz en iyi manzara da bu kulede) ve yine Avruypa’nın en büyük kilise orgu ile her Pazar akşamı dünyanın farklı bölgelerinden gelen müzisyenlerle konserler sunan o kilise, işte bu kilise!

 

Hamburglu’nun kısaca ¨Michael¨ hatta ¨Michel¨ olarak adlandırdığı kilisenin ilk bölümünün inşasına 1606 yılında, minik bir şapel olarak başlanmış. Aynı yıllarda, tüm Almanya ve Doğu Avrupa’yı etkisi altına alan reformizm akımnın ardından Kuzey Almanya’nın en büyük Lutheran Barok kilisesini yapmak üzere yola çıkan dönemin Hamburg din ve devlet yönetimi, Aziz Michael adına adanan bu şapeli, dünyanın her yerinden gelecek ziyaretçileri kabul eden barış yayan bir ana kilise olması için genişletme kararı almış. 1625 yılında kilise Hamburg’un 5. Büyük kilisesi olarak ziyarete açılmış.

 

Derken 1750 yılında çıkan fırtınada kuvvetli bir yıldırım kilisenin o dönemde ahşap olan kulesine isabet etiş ve hem kule, hem kilise büyük ölçüde yanmış. 1757 yılında dönemin ünlü mimarları Prey ve Sonnin barok tarzında Hamburg’un en büyük kilisesi olacak Aziz Michael kilisesini yeniden inşa etmiş.

 

1906 yılındaki Büyük Hamburg yangınında ağır hasar gören kilise, 20 yıl içinde yeniden restore edilmiş ve genişletilmiş. İkinci dünya savaşında yeniden hasar görmüş ve yeniden onarılarak günümüğzdeki son halini almış.

 

Bugün yılda 1 milyondan fazla, farklı dinlere mensup ziyaretçinin gezdiği kilise, nefes kesen kule manzarası ile Limandan St Pauli mahallesine, Portekiz Mahallesi’nden HafenCity’ye kadar kesintisiz bir Hamburg görseli sunuyor.

 

Dünyanın en büyük kilise orgu ile yaz boyunca konser

 

Aziz Michael Kilisesi, Hamburg’ta kilise müziği için en önemli merkezlerinden biri. Korosunda bugüne kadar onlarca önemli müzisyen yetiştirmiş. Çünkü bu kilise aynı zamanda Hamburg’un en büyük orguna da sahip. Bu nedenle Mayıs başından Eylül sonuna dek, her Pazar akşamı saatler geceyarısını vurduğunda burada büyük konserler düzenleniyor ve bu konserlerin hepsi barışa ve sevgiye adanıyor. Ayrıntılı konser ve ziyaret planlaması için: www.st-michaelis.de

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET