SANATTA - PARİS

HEMEN PARİS'E GİTMEK İÇİN 10 NEDEN

1. Marais modern sanat galerileriyle ünlü olabilir ama, Rue de Bretagne üzerinden Arts et Métiers Müzesi'ne doğru beş dakikalık yolu yürüyecek olursanız, 3 Mart 2013'e kadar Et L'Homme Créa Le Robot (Ve İnsan Robotu Yarattı) sergisini ziyaret edebilirsiniz. Robotun tarihi, evcil robotlar, robot ve kültür ilişkisi, insanlığın geleceği robotlarda mı yatıyor gibi pek çok sorunun cevabı burada. 

 
Hazır buralardayken… 1615 yılında Paris'in ilk pazar yeri olarak kurulmuş Le Marché des Enfants Rouge'dan peynir,şarküteri, şarap alışverişlerinizi yapın, Alain'in standını sorup bir sandviç götürmeyi ihmal etmeyin. Compte peynirine avakado çok yakışıyor.
 
 
2. Grand Palais'de 14 Ocak 2013'e kadar devam edecek Bohèmes (Bohemler) sergisinde, caz gitar dehası Django Reinhardt'ın yapıtlarıyla tanışacak; XX. yüzyılın resim ustası Otto Mueller'in tablolarına hayran kalacak;" En passant par la Bohème" filmiyle geçmiş ve şimdi arasındaki bohem hayatın farklılıklarını görecek; Verlaine, Rimbaud ve Cros gibi ünlü bohemlerin yaşadığı l’Hôtel des Étrangers'ye geçmişe doğru bir yolculuğa çıkacaksınız.
 
Hazır buralardayken… Saint Honoré'deki Colette butiğini müze niyetine gezebilirsiniz. Burası tek başına Paris modasının merkezi olarak biliniyor.
 
 
3. Ressam olarak tanınsa da, Léonard de Vinci bir mühendis, bir bilim adamı, bir müzisyen, bir set tasarımcısı, on parmağında yüz on marifet olan bir dehaydı. İşte onu bu yönleriyle de yakından tanımak için 18 Ağustos 2013'e kadar La Cité des Sciences'daki Léonard de Vinci, projets, dessins, machines (Léonard de Vinci, projeler, desenler, makineler) sergisini görmenizi öneriyoruz.
 
Hazır buralardayken... Bilim Kenti'ni gezmeye biraz daha vakit ayırın, varoluşumuza dair çok ilginç bilgilerle karşılaşacaksınız.
 
 
4. İtalyan Rönesans'ının dehası Raphaël, onun adına çalışan elliden fazla öğrencisiyle birlikte gerçekleştirdiği, hayatının son yıllarında yarattığı eserleriyle, 14 Ocak 2013'e kadar Raphaël, Les Dernières Années (Raphaël, Son Yıllar) sergisi ile  Musée de Louvre'da 
 
Hazır buralardayken… Jardins des Tuileries'den yürüyüp, içindeki kahvelerden birine oturun. Paris'te olmak hiç bu kadar güzel görünmeyecek gözünüze.
 
 
5.  L'Art en Guerre France (Savaş Yıllarında Sanat), Fransa'nın 1938-1947 yılları arasında yaşadığı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Picasso'dan Dubuffet'ye kadar 100'den fazla sanatçının, 400'e yakın eserinin toplanmasıyla oluşmuş bir sergi. Bellmer, Brauner, Ernst, Freundlich, Gotko, Gumichian, Hamelin, Kolos-Vary, Lévy, Nussbaum, Payen, Prieto, Rosenthal, Salomon, Soos, Springer, Taslitzky, Warszawski, Wols gibi pek çok sanatçının eserlerine yansımış aramsarlık havasında elbette Yahudiler'e karşı yapılmış olan zulümlerin yeri büyük. Musée d'Art Modern'de 17 Şubat 2013'e kadar kalacak olan bu sergiye en azından bir gün ayırmalısınız. 
 
Hazır buralardayken… Musée d'Art Modern'in hemen yanındaki Palais de Tokyo'nun Tokyo Eat restoranında bir öğle yemeğine kalabilirsiniz.
 
 
6. Gündelik, orta sınıf, Amerikan hayatını film kareleri gibi resmeden Edward Hopper'ın, 28 Ocak 2013'e kadar Grand Palais Galerie National'de devam edecek sergisinin ilk bölümünde büyük ressamın Paris yıllarından eserleri, ikinci bölümündeyse olgunluk zamanının tablolarını göreceksiniz.
 
Hazır buralardayken…L'Avant Comptoir'ın barında Fransız peynirlerini tadabilir, Le Comptoir'da Yves Camdebord elinden çıkma yemeklerle ihya olabilirsiniz.
 
 
7.  Rusyada doğmuş Fransız ressam Chaïm Soutine, Egon Schiele'ye benzetilen stiliyle 21 Ocak 2013'e kadar Jardins des Tuileries içindeki, Musée de l'Orangerie'de. 
 
Hazır buralardayken… Size 1950'lerin Paris'inde olduğunuzu hissettirecek müzikleri ve atmosferiyle Bistro Volnay'de mercan balığı siparişi verebilir, yanında önerecekleri beyaz şarabınızı yudumlayabilirsiniz. 
 
 
8. Art Institute de Chicago ve The Metropolitan Museum of Art, New York ile ortak bir çalışmanın ürünü olan L'impressionnisme et La Mode (Empresyonizm ve Moda) sergisi 20 Ocak 2013'e kadar Musée d'Orsay'de  
 
Hazır buralardayken… Saint Germain'e doğru kısa bir yürüyüşe çıkıp, sağlı sollu galerilere göz attıktan sonra Le Pré Verre'de Marc et Philippe Delacourcelle'in yarattığı, her gün değişen menüleri 30 Euro'ya tadabilirsiniz. http://www.lepreverre.com
 
 
9. 17 Mart 2013'e  kadar Van Gogh ve Japon sanatlarının Van Gogh'u olarak bilinen Utagawa Hiroshige, aynı anda simültane bir sergi ile Pinacothèque de Paris'de. 
 
Hazır buralardayken… Le Petit Vendôme'da şarküteri tabağı yanında kendinize bir öğlen şarabı ısmarlayabilirsiniz.
 
 
10. 1900'lerin başından beri Paris mahallelerini 215 kilometre üzerinde, 16 hat ve 301 istasyonla birbirine bağlayan,  dünyanın en güzel metrolarından birisi bu şehirde. Zamanınız olursa, bütün hatlar üzerinde, pek çoğu tipografik şaheser olan istasyonları görmek için bile seyahat etmeye değer.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET