SANATTA - LONDRA

HERKESİN BİR MÜZESİ VARDIR!

Müze denince akla Picasso, Dali, mumya, iskelet, bakraç, halı, tüfek geliyor. Müzeciliği hemen tarih ve sanat kavramıyla bir arada tutuyoruz. Oysa Londra’da öyle müzeler var ki, sadece meraklısına, bilenine, koleksiyon yapanına açık.

 

Freud yaşamının son yıllarını Londra’da geçiriyor, dolayısıyla psikanalizin ağababası için bir müze açmak kaçınılmaz oluyor. Kitapları, el yazmaları, arkadaşlarıyla fotoğrafları, hayatı ve evet o meşhur kanepesi de burada, The Freud Museum'da!

 

1890’ların sonunda Londra romantizmini yaşatan romanlar yazmış olan Charles Dickens'a ait The Charles Dickens Museum'da  evinin mobilyaları, el yazmaları ve bir zamanlar duvarlarını sergileyen tablolar sergilenmekte.

 

Cerrah John Hunter’ın anısına kurulmuş olan The Hunterian Museum’da tarihi ameliyat araç gereçlerinden, anatomi posterlerine, kafataslarından insan vücudunun gizemlerine pek çok bilgi var.

 

Saat meraklılarının gezmesi gereken çok önemli bir müze: Clockmakers’ Museum. Saatin mekaniğini inceleyip hayran kalıyorsunuz.

 

18. yüzyılda yapılmış karikatürlerden, Gerald Scarfe ve Ralph Steadman gibi ustaların işlerine pek çok çizgi romanı The Cartoon Museum'da keşfetmeniz mümkün.

 

Pollocks’ Toy Museum dünyanın her yerinden toplama seramik bebekler, oyuncak ayılar, oyunlar ve kuklalarla kaplı. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET