SOKAKTA - BRÜKSEL

Horta ve Art Nouveau MUCİZESİ

Bazı şehirler, en çirkin mahallesinde bile dolaşsan, sürekli yağan yağmura lanet dahi etsen, bu kadar yeşil alan var neden yılın üç-beş gününde kullanabiliyoruz sadece isyanlarına da bulaşsan, güzeldir. Brüksel onlardan biri ve bu ihtişamını elbette Art Nouveau'ya borçlu.

 

Kıvrımlı hatlar, ferforje olarak da bilinen demir kesme sanatı, bitki ve çiçeklerden etkilenen formaların belirlediği bu akım, Belçika toprakları içinde Horta'nın eli değimiş binalar olarak da tanımlanır. Kadınsı estetiği, herbiri biribirinden farklı pencereleri-kapıları-cumbalarıyla, Horta'nın, ya da ondan etkilenerek Brüksel'i süslemeye devam etmiş mimarlardan birinin yapıtlarına bakmak istersen, şöyle bir liste sana iyi gelebilir.

 

Piscine Victor Boin: Brüksel'de bir de Art Nouveau havuz keyfi yapalım dedik, mahallemizde bir tane bulduk. Giriş 2.50 Euro, bone takmak mecburi, yanında yoksa, içerideki makinelerde satılıyor. Sonrasında sizden eşyalarınızı havuzun iki yanında sıralanmış küçük kabinlere bırakmanız, sabah saatlerinde derste olan çocuklar arasından kendinize bir yer bulup da yüzmeniz isteniyor. Yanınızda havlu getirmeniz şart, ayda 200 dolar verdiğimiz spor salonlarına benzemez burası (38, de la Perche, Saint-Gilles).

 

Hotel Tassel: Fizik profesörü Emile Tassel tarafından 1894 yılında ev olarak inşa edilmiş bu bina, dekore edilme şeklindeki kusursuzluktan dolayı  ilk Art Nouveau bina olarak da kabul edilir.

 

Horta Museum: Horta'nın atölyesi, aynı zaman da evi de olmuş mekan, şimdi müze niyetine gezilebiliyor.

 

Hôtel Solvay: Baştan ayağa bir tasarım harikası. Sadece cephesi değil, kapısındaki zili, halıları, ışıkları bile özenle düşünülmüş. Bugün UNESCO Tarihi Mirasları arasında.

 

Maison du Peuple: Tam şehri terk edecekken, daimi pazar alanının oradan geçiyorduk. Gel, şurayı da mutlaka gör dedi Ali. Eskilerde sosyalist partinin merkezi olan bu binada, Lenin bile konuşma yapmış. Şimdi konser, önlerinde laptop'larıyla oturan insanlar, iyi müzik, iyi kahve, akşamüstü sanatçıların ve gazetecilerin yeri.

 

Ama bu kadarı az tabii. Köşeleri dönerken, başını kaldıracaksın. Brüksel'in her yerinde, kıvrımında, detayında var Art Nouveau. Yoksa binaya girmeden çamurdan kurtulman için düşünülmüş demirleri görmedin mi?

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET