YEMEKTE - AMSTERDAM

ISIR BENİ!

Acıkınca Rembrandtplein ve Muntplein arasında kalan Regulierstraat'ta Burger Bar'a giriyoruz. Burası renkli, self service bir hamburgerci. Girince sağda büyük bir ortak masa, solda da bar taburelerinde oturabileceğiniz yüksek standlar var. Büyük masanın köşesi, ayrıca içerde bazı duvarlar ısırılmış gibi kesilmiş, üzerinde buranın sloganı yazıyor: bite me!

 

Hemen kasanın üzerinde, sadece patates ve hamburger olan menüye bakıp sipariş veriyoruz. Hamburgerin fiyatı etin tipi ve gramajına göre 4,95 ile 12,95 arasında değişiyor. Hamburgerin içine koyduracağınız ekstra malzemeler de ortalama 1 Euro. Hamburger yetmez diyenlere patates kızartması 2,20, ev yapımı leziz soslar 0,50, içeceklerse 2 Euro. 

 

Sipariş verip, beklemeye başlıyorsunuz. Beklerken kokulardan çıldırıyorsunuz zaten. İsminiz söylenip siparişinizi alıp masaya gelince bir bayram havası! Ben keçi peynirli ve mantarlı 200 gr siyah angus etinden hamburger, yanında patates, sarımsaklı mayonez, barbekü sosu ve körili ketchup sipariş ettim. Mc Donalds'da yiyeceğinizin iki katı doyuruculukta ve bilmem kaç katı lezzette bir menü oluşturmak isterseniz McDonalds'dakinin yine 2 katı hesap (10-15 Euro) ödemeniz gerekiyor. Türkiye'de bu ayardaki hamburgercilerle karşılaştırınca fena bir fiyat değil. Benim siparişim tamamına 13,75 Euro tutuyor mesela. Gerçekten leziz.

 

Acilen hamburgere keçi peyniri koymaya başlamalıyız biz de. Dam Meydanı yakınlarındaki Spui'de de bir şubesi olan hip hamburgerci Burger Bar'a acıkınca bir uğrayın derim. Bisikletiniz de varsa yakıyorsunuz nasılsa. Üstelik hafta içleri gece 3 hafta sonları da 4'e kadar açık. 

BLOGGER

Elif Tanverdi
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET