SANATTA - IZMIR

İZMİR'İN EN DEĞERLİ KAZANCI, ARKAS SANAT MERKEZİ

Evet bu başlığı, bir İzmirli olarak gönül rahatlığı ile atabilirim. Çünkü bu nefis galeri, büyük yangın öncesi dünyanın en süper şehri olan İzmir’e istersek yeniden neler kazandırılabileceğinin yegane kanıtı.

 

1800'lü yıllarda inşa edilen zarif tarihi binanın denize bakan bölümü, Lucien Arkas’ın girişimi ile Fransız Hükümeti tarafından 20 yıllığına, Arkas Holding’e tahsis edilmiş. 1 yıl süren restorasyonun ardından Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi olarak kapılarını açmış, 18. ve 19. yüzyıllarda İzmir: Batılı Bir Bakış sergisinde Louvre, British Museum, Rijksmuseum gibi dünyaca ünlü müzelerden eser ve belgeleri ilk defa İzmir’e getirmişler.

 

23 Ocak itibariyle ziyarete açılacak olan sergide Lucien Arkas’ın koleksiyonuna ait 55 nadide halı sergilenecek. Sergi 1830’lardan Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar olan sürede, Osmanlı sarayı çevresi için üretilmiş ve sonrasında saray geleneğini devam ettiren halıları ele alıyor. Bugün müze koleksiyonları dışında dünyada çok az örneği bulunan Feshane, Emperyal Hereke, Sivas ve Kumkapı halıları ilk kez bu kadar kapsamlı olarak sunulacak. Sultan II. Abdülhamid’in dostu ve müttefiki Alman Kralı II. Wilhelm’e hediye edilen Hereke halının eşi, benzeri Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan ipek Kumkapı ve ipek Feshane halıları gibi özel parçalar ilk defa İzmir’de sergilenecek.

 

23 Ocak’ta başlayan ve Haziran ayına kadar sürecek olan Osmanlı Saray Halıları sergisi görülmeye değer.

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET