GEZİNTİDE - BUDAPEŞTE

Józsefváros EN İYİ 10

Sekizinci Bölge olarak bilinen Józsefváros, bu aralar Budapeşte’nin popüler meskeni. Bize tanıtması, size gezmesi kalıyor bu duruma.

 

1. Vostro Kahvaltı… Herşeyin başı kahvaltı diyerek güne başlayanlardan mısın? O halde seni Vostro’ya davet ediyoruz. Yumurtaları içinde kaybolup,  keklere yer ayırmayı unutma.

 

2. Lumen Kahve & Galeri… Şu köşede oturup gelen geçene bakayım diyeceğin rahatlıkta bir kahve, duvarlarındaki sanat eserlerine göz atıp çağdaş sanatçıları öğreneceğin bir merkez. Lumen’i seveceksin. Kesin! Üstelik hafta içleri 08:00’de kapılarını açıyor. 

 

3. Müszi merkez, gelsin herkes! Müszi, Aktivist Budapeşteliler’in buluşma, günümüz dünyasını sorgulama alanı, her ay 120’den fazla etkinlikle insanları düşünmeye, üretmeye teşvik eden bir komün. 35’den fazla stüdyoda sanatçıları ağırlayan, yarattıklarını sergileyen bir müze, galeri, alan. Kısaca şöyle diyelim 2012’den beri sanat seven, yapan herkesin yolu buradan geçiyor.

 

4. Zappa Café murallerini gördün mü? Fransız sanatçı Jean-Michel Verret tarafından boyanmış duvarlar arasında bir kahve, bir bira içmeye uğruyorsun, sonra kendini Budapeşte punk müzik camiasının merkezi Trafik’te buluyorsun. Zappa öyle bir çekim alanı.

 

5. Tapasçı Padron: Budapeşte’de İspanyol tapasları, biraz da lokallerle muhabbet canın çekerse, Padron’a uğruyorsun. Kızartılmış ringa balığı, ançuez, barbekü edilmiş kaburga, gambas spesiyalleri arasında. 20 kişilik küçük bir mekan. Bu yüzden rezervasyon şart.

 

6. Füvészkert: Maceristan’ın en eski botanik bahçesi, 1771’de kurulmuş. 200’den fazla bitki çeşidinin olduğu bahçede, 150 yıllık bir ginko ağacı da yaşamını sürdürüyor. 1 Nisan – 31 Ekim arasında, 09:00 – 17:00 arasında nefis renkler burada seni bekliyor.

 

7. Ethno Sound: Gel biraz da müzikle dolu dükkanda dolaşalım. Ethnosound kapısından içeri girdiğin anda ruhunu mutlulukla dolduruyor. Dünyanın bir sürü ülkesinden toplanmış vurmalı çalgılar burada (Krúdy Gyula utca 7).

 

8. Rosenstein Vendéglő: Gulaş, tavuk çorbası halászlé, baharatlı bir et yemeği olan Pörkölt, tatlı, peynirli börek túrógombóc gibi Macar klasiklerini deneyebileceğin, şehrin en iyi restoranlarından biri kendisi.

 

9. Gondozó Kert: Budapeşte harabe-avlu kültürünün temsilcilerinden Gondozó Kert’de Perşembe akşamları caz müzisyenleri, Cuma- Cumartesi dans Dj’leri var. Eve dönemeyecekler için de yukarıda bir hostel bulunmakta.

 

10. Corvinteto: Çarşamba’dan Cuma’ya bir alışveriş merkezinin terasında büyük partiler dönüyor. Deep House’tan ghettofunk, dubstep ve trap’e kadar pek çok müzik çalıyor.

 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET