GEZİNTİDE - BERLİN

KAHVE MİSİN KAHVALTI MI?

A-HORN, Kreuzberg: Tamam bu liste en iyiden en kötüye diye sıralanmıyor. Elbette gidip, deneyip bayıldıklarımız içinden sana bilgi aktarıyoruz ama olsun, ilk sıranın yine de ayrı yeri var. A-HORN bir sabahını değil tüm gününü geçirmek isteyeceğin, kanal kenarında, yeşillikler içinde bir kahve. Geniş masalarında gazetesini okuyan da var, köpeğini okşayan da. Tam yanındaki bisiklet yapım atölyesini izlemen için araya asılmış kırmızı tiyatro perdeleriyse filmde seyirci mi oyuncu mu olduğunu unuttuğun sıradışı bir ortam yaratıyor. Kahvaltı tabaklarının fotoğrafını çekmekle yemeye başlamak arasında geçen süre: gereğinden uzun!

 

Roamers, Kreuzköln: Neukölln ve Kreuzberg’in tam ortasında, halk arasında Kreuzköln olarak bahsi geçen bölgede bulunan Roamers, Austin, Texas dolaylarını alıp Berlin’in içine yerleştirmişler atmosferine sahip. En önemli sebep orada oturduğumuz bir saat boyunca çalan hafif country biraz Johnny Cash ayarında giden müzikler. Aslen kahve & kek ikilisi için önerilse de bloody marry’si de bizden yüksek puan topladı.

 

Tres Cabezas, Friedrichshain: Michelberger otelimizin avlusunda, her tür marmelatı barındıran kahvaltı masasında, lobiden çok, geniş bir salonu andıran lobisinde yaşadığımız günlerde bu latte pek güzel, şu cappuccino enfes diye dire müşerref olduk Tres Cabezas ile. Friedrichshain’ın yukarılarındaki kendi dükkanlarında ya da Kreuzberg’de 19gr kahvesinde de çekirdeklerini bulman mümkün. Eğer 19gr’da yakalamışsan, hindistancevizli limonlu kekten ısmarlamayı unutma!

 

Bonanza Coffe Roasters, Prenzlauer Berg: Sekizde kalktım ama uyanamadım. Kahvemi içmeden güne başlayamam diyenlere Foursquare tarafından önerilir. Çok Gezenler Kulübü tarafından gidip çek edilir. Onaydan geçer, yuppii! Kiduk Reus ve Yumi Choi tarafından açılan ve işletilen mekan onların “kahve de şarap gibidir” felsefesinin ürünü. Kitap, laptop almadan gitme. Bir kahve diye başlayan gün, latte, flat white, macchiato diye devam ediyor. Mecbuuur.

 

Fräulein Dickes, Prenzlauer Berg: Kahveden çok kahvaltıları için önerilecek mekanlar listesine alacağın Fräulein Dickes özellikle ev yapımı kek ve muffin’de usta. Her gün 09:00’da açılıyor, erken kalkıp çoktan yol almışlara duyurulur.

 

Antipodes, Prenzlauer Berg: Avustralyalılar Berlin’e de dükkan açmış! İstanbul, Madrid, Budapeşte’den sonra şaşırdık mı? Hayır! Antipodes’u keşfetmem Prenzlauer Berg’de ev tutup her gün önünden geçmem sayesinde oldu. Önce kapısındaki kara tahtada yazanlar çekti dikkatimi. Kafalarına ne eserse onun propagandasını yapıyorlar. Ardından çorbaları. Son olarak da kahvaltısını keşfetmiş bulundum (Fehrbelliner Straße 5).

 

Katies Blue Cat, Kreuzköln: Pekan Pie (Güney Amerika’ya özgü bir cevizle yapılan turta) sevenler Katies Blue Cat’e gelsin, yanına da Bonanza Coffee Roasters’dan dükkana getirilmiş kahvelerden sipariş etsin. Bagel, cheesecake, brownie sevenlere de ayrıca duyurumuz olsun!

 

Aunt Benny, Friedrichshain: Berlin’de 09:00. Kimileri civardaki club’lardan yeni çıkmış evlerine dönüyor. Benim gibi sabahın köründe uyananlar da Aunt Benny’e yola çıkıyor. İki Kanadalı kızkardeşin açtığı mekanda elbette kruvasan, baget içine doldurulmuş pek çok zerzavat, smooties gibi güzellikler var. Pazar günü, hava güzel, sen de şanslıysan güne Benny Teyze’nin iskemlelerinde başladıktan sonra yemek, sanat, kültür panayır alanı olarak bilinen Neue Heimat’da sonlanabilirsin.

 

Les Enfants Gatés, Kreuzberg: Enginar ve kuşkonmazlı kiş yanında elma, kivi ve zencefilli kokteyl! Sabaha başlamak için daha güzel başka neden? (Falckensteinstrasse, 33) 

 

Brezel Bar, Kreuzberg: Lahmacun içine sarılmış döner, giderek popülerleşen kumpir, hemen hemen her sokakta gördüğün currywurst imbiss’lerinden sonra Berlin’in en çok nesi meşhur? Evet! Bingo! Tabii ki dev gibi pretzelleri. Bunu da öyle her önüne gelen yerden almak olmaz, en iyisi önünde kuyruk yapmak icap eder. Brezel’i listeye yaz. Sonradan lazım olacak.

 

Bir de elbette daha önceki yazılarımızda bahsi çok geçmiş muhteşem 4’lü: The Barn, freelanceçilerin buluşma alanı Sankt Oberholz, Kreuzberg’in içinde saklı avlu Companion Coffee ve içtiğim en iyi latte’nin sahibi Five Elephant’ı yeniden, unutmadan hatırlatmak isterim. 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET