İPUCU - KAPADOKYA

KAPADOKYA OTELLERİ

Kapadokya'da pek çok mahalle, bambaşka manzara, sayısız mağara içinde ev var. Pek kolay olmadı ama gördüklerimiz ve duyduklarımızı birleştirip, şöyle bir "kalınacak yerler listesi" yaptık. Lütfen eklemelerinizi, çıkartmalarınızı bize bildirin, listeyi hep güncelleyelim.

 

Bizim favori dörtlü

 

Unesco korumasındaki Kayakapıİnanılmaz. Fantastik. Muhteşem. Muazzam. Artık başka hangi kelimeleri kullanarak anlatabilirim, bilemedim. Kayakapı, UNESCO tarafından dünya koruma miraslarına alınan eski bir Rum mahallesi. Dinler Grup restore edip otel olarak kullanıma açıyor. Ama ne restorasyon, ne otel! Öncelikle bütün evler bir zamanlar orada yaşamış olan zanaatkarların isimleriyle anılıyor. Siz kaldığınız, mağarayı andıran bu oda içerisinde yaşamış olan insanların hayatlarının bir parçası gibi hissediyorsunuz. Odalarda sauna, jakuzi, hamam, hatta ben kalmamış olsam da gördüğüm kadarıyla havuz bile var. Güneşin hem batışının hem de doğuşunun tanığı olabileceğiniz Manzara restoranındaysa sabah sadece kuş sütünün eksik olduğu kahvaltı, akşam saatlerinde çok iyi et yemekleri ve mezeler var. Bize kaymak tadı veren tulum peynir Konya’dan gelmiş. Mutlaka isteyiniz (Kayakapı Mahallesi, Kuşçular Sokak No.43, Ürgüp / Tel: +90 (0384) 341 8877)

 

Balonlara karşı Miras OtelHer sabah balonlar Göreme’den kalkıp gökyüzüne açılıyor. Miras Otel’de bu manzaraya karşı birbirinden farklı döşenmiş 8 oda var. Balonda olmanız ya da vadiye çıkmanız şart değil, terasınıza çıkıp elinize dürbünü almanız yeterli. Akşam sofranızdaysa kiçi soslu peravu, kuzu etli ayva dolması, pekmez ve cevizle yapılan yöresel tatlı aside’yi denemenizi tavsiye ederiz (Gafferli Mahallesi, Ünlü Sokak, No.22, Göreme / Tel: +90 (384) 271 30 14 )

 

Museum Otel’de saray ruhu: Adından da anlayacağınız gibi burası müze ruhuyla işlenmiş. Eski mağara evler restore edildikten sonra kilimler ve antikalarla dekore ediliyor. Otele yürüyüş mesafesinde kurulmuş olan ekolojik bahçesinde gezinebilir, ya da Mustafa Büyükhan’dan yemek dersleri alabilirsiniz (Göreme Caddesi No.1, Uçhisar / Tel: +90 (0384) 219 2220 )

 

Ben gurmeyin diyenlere Queens CaveMuhteşem manzara, yeşillikler arasında teras diye anlatmaya başlayacağım. Ama bitmeyecek. Sabah oturduğunuz kahvaltıdan akşama kadar kalkmak istemeyeceksiniz. Etrafta kuş sesleri, gözünüzün önünde Kapadokya’nın güzellikleri, masanızda otuzdan fazla tabak serili.. Süt, reçeller, meyveler ve sebzelerin hemen hepsi otelin kendi üretimi. Mağaralar içindeki odalarsa modern tasarımlarla dekore edilmiş (Dere sokak, No.24-26, Ortahisar / Tel: +90 (384) 343 3040)

 

Ve diğer tüm sevdiklerimiz...

 

Serinn House, Ürgüp: Kapadokya içerisinde son derece minimalist ve modern tarzda dekore edilmiş bu otelde Rıfat Ergör’ün elinden çıkma 5 oda var (Esbelli Sokak / Tel: +90 (0384) 341 6076)

 

Aravan Evi, Ürgüp: 2002’den bu yana Yazgan ailesi tarafından butik otel olarak işletilen Aravan’ın mottosu sizi evinizden uzaktayken bile evinizde hissettirebilmek. Ayvalı kasabasına bakan restoranının yemekleri de enfes ( Afetevleri Mahallesi, Ayvalı Sokak /  Tel: +90 0384 354 5838 )

 

Argos, Uçhisar: Turgut Cansefer danışmanlığında inşa edilmiş olan Argos, Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bakıyor. Kendi bağlarında yetiştirilen üzümlerle kalecik karası, şiraz, misket üretimi yapıyorlar, Toplamda altı konakta 53 odayla hizmet veriyor (50240 UçhisarTel: +90  (0384) 219 31 30)

 

Les Maisons de Cappadoce, Uçhisar: Fransız mimar Jacques Avizou tarafından satın alınıp restore edilen binalar aslına sadık kalınarak dekore edilmiş. 2, 3 ya da 4 kişilik evlerin birinde önünüze bahçe açılıyor, diğerinde karşınıza mahzen çıkıyor. Dilerseniz civardaki restoranlardan evinize servis getiriyorlar (Belediye Meydanı No.6)

 

Perimasalı Cave Hotel, Mustafapaşa: 19. yüzyıldan kalma bina aslına en uygun şekilde restore edilerek otel olarak faaliyete geçiyor. Bir zamanlar Rum evlerinin ve burjuvazinin yaşadağı Mustafapaşa’da konaklamak isterseniz (Şehit Aslan Yakar Sokak, 6 / Tel: +90 384 3535090 )

 

Gül Konakları, Mustafapaşa: Yine Mustafapaşa’da, avlusunda kendinizi 1900’lü yıllarda hissedeceğiniz bir otel. Otelde kalmasanız bile akşam yemeğinde sarma ve testi kebabı yemek için rezervasyon yaptırmalısınız (Sümer Caddesi / Tel: +90 (0384) 353 5486 ) 

 

Cappadocia Estates, Mustafapaşa: Lale Aran tarafından yaratılmış olan bu vaha karşılıklı iki tarihi konaktan oluşuyor: Villa Sinasos ve Villa Tulip. Sabah kahvaltılarına sadece otel müşterileri değil, Kapadokya ziyaretçileri de hayran (Vezir Sokak No.12 / Tel: +90 (0216) 386 7623 )

 

Taşkonaklar, Uçhisar: Toplamda 24 odanın her birinde taş, tandırlık, şömine, kemerler korunarak renovasyon yapıldı. Odanızı rezerve etmeden önce sitesinden hepsine tek tek bakın. Birini diğerinden çok seveceğiniz, diğeri aklınızda kaldığı için yeniden gelmek isteyeceğiniz kesin  (Gedik Sokak, No.8 / Tel: +90 (384) 219 30 01)

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET