BARDA - BERLİN

KAPILAR ARDINDAKİ BARLAR

Avrupa’nın en yeni adetlerinden biri “burası mı, yan taraf mı, nereden gireceğiz şimdi?” diye panik içinde aranan barlar. Maksat: Bilen gelsin, yoldan geçen içeri dalıp kalabalık yaratmasın, kısaca turisti az, müdavimi bol olsun. Bir rivayete göre bu moda Berlin’de başlıyor ve tüm güzellikler gibi Avrupa komşuları tarafından vakit kaybetmeden sahipleniliyor. O halde, ben de meselenin özüne ineyim ve Berlin’de gidilmesi gerekenleri yazayım. Berlin halkının arasına karışmak isteyenlere sevgilerimle…

 

Beckett's KopfKapıda Samuel Beckett’in fotoğrafını görüyor ve zile basıyorsun. İçeride pembemsi ışıkla aydınlatılmış iki oda var. Barmenler ne içsem diye sürekli tereddütte kalanlar için acı-tatlı-ekşi tercihini sorup ideal kokteyli icat etmek konusunda usta. Spesiyal arayanlar için de absent ve marmeladla yapılan Monkey's Gland var (Pappelallee 64, Prenzlauer Berg).

 

Bebel Bar and Lounge: Kendisi için tam olarak gizli bar diyemeyeceğim ama Rocco Forte's Otel içerisinde bulunması nedeniyle bilen gider tanımına cuk diye oturuyor. 60’dan fazla kokteylin olduğu menüsündeki içkiler İtalya’nın Ghemme kasabasından gelen vodka, güney Fransa’nın Charente bölgesinden gelen konyak gibi özel şişelerle yapılıyor (Behrenstrasse 37, Mitte).

 

Green Door: 15  yıl önce açılmış, türünün ilk örneklerinden olan Green Door ismini kapısının yeşil olmasından alıyor. Pencereler kadife örtülerle sıkı sıkıya kapanmış olduğundan kapıyı tıklamak, zili çalmak ve beklemek şart. Berlin’e geldiğinde burada sık sık takılan David Bowie’yle karşılaşamadım ama ne yapalım (Winterfeldtstrasse 50, Schöneberg).

 

Buck and BreckDışarıdan bakınca galeri olarak algılanan Buck and Breck siyah bir oda içine sığışabilen 14 kişilik masadan ibaret, kimsenin ayakta durmasına da izin yok. Yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmak ve ne içeceğini kokteyl üstadı Gonçalo de Sousa Monteiro ve Holger Groll’un ellerine bırakmak şart. Saat 19:00’da açıldığını da belirtmiş olayım (Brunnenstrasse 177, Mitte)

 

WürgeengelTahta masalar, deri koltuklar ve mum. Burası loş atmosfer sevenler için özel olarak dekore edilmiş. Kokteyl, şarap, şampanya, viski menüsü donanımlı, üstelik €10.50 verip da ısmarlayacağın tapas tabağı da gurme tipi (Dresdener Strasse 122, Kreuzberg)

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET