Biz yakın zamanda ziyaret edemedik, o yüzden Kopenhag'da " /> Biz yakın zamanda ziyaret edemedik, o yüzden Kopenhag'da " />
SOKAKTA - KOPENHAG

KOPENHAG 5'LİSİ

Biz yakın zamanda ziyaret edemedik, o yüzden Kopenhag'da bugünlerde neler yapılır, yerlisine, bilenine, lokaline, Nordik Sİmit'e sormak istedik. Senin en sevdiğin, Kopenhag'daysan kesin kaçırma diyeceğin yerler nereleri?

 

1. PapirøenKopenhag’da çok fazla güzel yemek var, o nedenle seçmek çok zor. Geçenlerde içinde tüm dünyadan farklı yemekler satan kamyonetler ile dolu yemek severlerin Mekke’si gibi bir mekan açıldı. Papirøen‘de (Kağıt Adası), suyun kenarında, kocaman bir hangarın içinde. Nyhavn’dan yürüyerek ya da deniz taksisi ile kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca bazen canlı müzik ve bit pazarı da oluyor.

 

2. Søerne: Kopenhag çok küçük, muhtemelen merkezdeki her yere yürüyebilirsiniz. Ama yerellerin yaptığı bir şey olarak, geziniz sırasında rahatlamak için elinizdede iyi bir kahve ile Søerne‘da 4 göl arasında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

 

3. Sort Kaffe og Vinyl: Vesterbro’da efsanevi denilebilecek bir kahveci. Direkt çevirisi kara kahve ve plak, ve sahibi gerçek bir duayen. Plaklara merakınız varsa, çok hoş küçük bir mekan. Ayrıca burası Kopenhag’da yaşayan Fallulah ve Efterklang’dan tanıdığımız Rasmus Stolberg’in de en sevdiği kahveciymiş.

 

4.Tepeden Kopenhag: Kopenhag dümdüz bir şehir. Ama şehri biraz yukarıdan izlemek isterseniz de tırmanabileceğiniz birçok kilise kulesi ve kale var. Kilise ve kaleler haricinde daha farklı bir deneyim isteyenler için Tivoli’de bulunan oyuncaklar Himmelskibe ya da Det Gyldne Tårn‘a binilebilir fakat birçok turist bu oyuncakları biraz korkutucu buluyor  Eğer daha sakin bir görüntü istiyorsanız, Kopenhag’daki en yüksek kuleye Christiansborg Sarayı’nın tepesine çıkmalısınız! Not: Saray hala Kraliyet Ailesi tarafından kullanıldığı için gitmeden önce ziyaret saatlerini kontrol etmenizi öneriyoruz.

 

5. Frederiksberg Bahçeleri: Kopenhag’a gidenlerin, kaybolduklarında karşılarına çıkan bir yer burası. Eğer çıkmazsa genellikle görmeden geri dönülüyor, görülmesi gereken yerler listelerine girmiyor. Fakat bence mutlaka görülmesi gereken kocaman bir yeşil alan. Ayrıca bu kocaman parkın içerisinde yürüyüşe çıkarsanız karşınıza sürpriz göller, adacıklar ve şirin minik yapılar da çıkıyor.

 

BONUS! Helsingør! Kopenhag’a gidilince genelde meşhur Öresund Köprüsü ile İsveç’in en büyük şehirlerinden biri olan Malmö ziyaret edilir. Ama aslında Kopenhag’a gitmişken günübirlik görebileceğiniz birçok farklı lokasyon daha var. Bunlardan birisi de Helsingør. Shakespeare’e Hamlet oyununda ilham veren ve Hamlet’in de evi olan Kronborg Kalesi’nin bulunduğu Helsingør, aslında Öresund Boğazı’nın da en dar noktasında yer alıyor. Tek katlı evleri ve dar sokakları ile çok şirin ve günübirlik gezebileceğiniz bir kasaba.

BLOGGER

Nordik Simit
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET