DÜKKANDA - KOPENHAG

KOPENHAG PLAKÇILARI

Sort Cafe & Vinyl

Daha önce çokgezen diğer arkadaşlarımız tarafından keşfedilmiş, tadı çıkarılmış, yorumu yazılmış, adı üstünde kafe ve plağı aynı bünyede barındıran samimi bir mekan burası. Mekanın dar olması ve kafe müşterisinin yoğunluğu nedeniyle plak seçimi, dinlemesi biraz sıkıntılı olsa da dalgası kuvvetli.  Yeni ve eski güzel bir arşivi ve rengarenk bir müşteri kitlesi var. Birçok türden plak, ender rastlanan atmosferik, otantik parçalar da dahil olmak üzere dükkan boyunca uzanan rafta yerini almış. Kapalı ambalajları açtırmada ve kredi kartı ile ödemede sorun yok. Fonda çalanlara da kulak kabartmalı ve güzel kahvesinin tadı cam önünde oturup sokağı izleyerek çıkartılmalı…

Skydebanegade,  4 Kopenhag

 

 

Mint Records

Buraya ‘ikinci el müzik süpermarketi’ denebilir. Dışarıdan bakınca görünümü bunları bağırıyor. Oldukça fazla plak, CD  ve ayrıca film var. Soul, funk, jazz albümleri fazla, rock, indie seçenekleri çok ama elektro tatlarda durum pek parlak değil. Dışarıdan içeriye çeken havası plak işlerinden iyi anlayanlardansan seni hayalkırıklığına uğratabilir belki ama belli olmaz, çoklu alımlarda uygulanan indirim, biri bedava kampanyaları cazip de gelebilir. Aklın kalmasın diye kısaca gözatıp hemen yakınındaki cennete doğru akmakta fayda var…

Gammel Kongevej, 140A Kopenhag

 

Sound Station

Daha görür görmez ‘işte bu!’ denen yerdesin. İki kata yayılan,  bol bol çeşidi, çok ilgili ve bilgili personeli ve adamına göre gayet iyi önerileri var. Bildik label'ların yanısıra İskandinav şirketleri ve sanatçılarının da çok yenilikçi örnekleri raflarda sıralı. Kısaca Sound Station’da seni en az yarım gün oyalayacak kadar sebep karşına çıkacak.

Gammel Kongevej, 94 Kopenhag

 

Sex Beat Records

Bu seksi ismin ardında sağlam bir rock ve sert türevleri arşivi var. Ama neredeyse tamamı CD; plak çok az. Giysi ve aksesuarın da satıldığı ve akşamüstü uğrandığında içerideki kitleyle beraber bir rock bar havasına bürünen mekanın diğer şubesinde bir de konsept kuaför bölümü göreceksin.

Studiesstraede, No.3 ve No.18 Kopenhag

 

Beat Bop

Metal, rock ve türevlerinin satıldığı bir yere sevimli demek ne derece sevimli bilinmez ama diğer tüm Danimarkalılar gibi bu dükkanın sahibi de son derece güleryüzlü ve ilgili olunca Beat Bop’un algısı böyle oluyor! Eletronik müzik dostu, sözüm sana, buralara hiç uğrama!

Peder Hvitfeldsstraede, 14 Kopenhag

 

Route 66

Dükkan güzel, içindeki ürün çeşitliliği iyi.. Yeni, eski,  jazz, nu jazz, ambient, pop, rock, soundtrack, indie… ne ararsan herşeyden tatmin edici miktarda var. Ama her güzelin bir kusuru vardır modeli, buranın sahibi gıcık! Plaklara kendinden başka kimsenin dokunmasından hoşlanmayan, kapalı ambalajı binbir nazla açan ve kredi kartı görünce yüzünü ekşiten satıcılara alışkınsan eğer, problem yok derim.

Faelledvej, 3 Norrebro, Kopenhag

 

Fona

Tüm bu adreslerin yanısıra Virgin, Fnac tarzı bir yer ararsan merkezdeki Fona’ya uğramalısın. Burada da çok sayıda plak ve CD diğer adreslere nazaran biraz daha yüksek fiyatla ama yine bol çeşitle seni bekliyor olacak.

Ostergade, 47 Kopenhag

 

Unutmadan ekleyeyim; Kopenhag çalışma saatleri açısından biraz kısıtlayıcı olduğu için normalde plak dükkanlarında alışkın olduğun esnek saatler burada yok. O nedenle plak turlarını öğlen yemeğinin hemen ardından gerçekleştirmeni ya da  dükkanların web adreslerinden çalışma saatlerini kontrol etmeni şiddetle öneririm.

 

BLOGGER

Aydan Kumpas
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET