BARDA - BARSELONA

KOZMOPOLİT RAVAL

Pakistanlılar, Erasmus öğrencileri, Yeni Zelanda’dan taşınanlar, Türkler… Raval “kozmopolit hayat oh ne rahat” duygusunu yerli yerine oturtup, insanlara biranın 1.5, akşam yemeğinin 10 Euro olduğu bir hayat sunuyor. Elbette sabahlara kadar sokaklarda partilemek, meydanlarda yerlere oturmak, yan masadakilere "siz nerelisiniz?" diye sormak serbest.

 

# 1: SANAT BAKARIM

 

Ruhu beslemek için öncelikle sanat lazım. Sokak aralarındaki duvar resimlerine bakmak, sanatçısını bilmediğin işlere hayran kalmak işin birinci bıyutu. İkinci boyutuysa Raval bölgesinde gezilmesi gereken birkaç galeriyi ziyaret etmek.

 

1. Angels Barcelona özellikle video, ses ve görsel sanatlar konusunda uzman. Genellikle yerel ve genç, yenilikçi simaların işleri burada gösteriliyor. 

 

2. Arts Santa Monica bilim ve sanat arasındaki denklemi iyi kurmuş olan yerlerden. Fotoğrafçıların grup işleri, belgeseller, Katalan yazarların kitap okumaları, paneller daimi programında. 

 

3. Miscalanea'da (1) Beğenilen posterlerden almak (2) Stencil yapmayı öğrenmek (3) Kanepede oturup biranı yudumlamak (4) Kısa filmler izlemek (4) Gameboy’dan müzik çalmak (5) Kolaj yaratmak gibi güzellikler var. 

 

4. Son zamanların pek popüler olan dükkan/galeri modelinden biriyle daha seni tanıştırmak istedim. Room Service’de gördüğün mobilyalar aslında tasarım harikası olarak sergilenmekte ama bunun da bir fiyatı var, alabilir, diler koleksiyona ister evinin bir köşesine kaldırabilirsin.

 

# 2: HADİ BİLARDO'YA!

 

Club de Billard Monforte Amerikan tipi bilardo salonu. İş arasında vakti olan bankacılar, okuldan çıkan çocuklar, hatta bebekleriyle gelen anneler masalar etrafında. Dileyene pinpon alanı da var. Ben elbette orada takıldım (Plaça del Teatre, 27).

 

#3: YEMEEEEEK!

 

Arada bir canın Fransız usulü az pişmiş bonfile, kokulu peynir, kırmızı şarap ve Serge Gainsbourg müziklerini dinlemek isteyebilir. O halde Au Port de la Lune’de yerini alacaksın (Carrer de Pau Claris, 103).

 

El Bulli’nin eski şefi tarafından gözünün önünde yapılan o güzel tapas’ları, tavsiyeme uy, öğle saatlerinde değerlendir. Dos Palillos’ta o saatler hem daha az kalabalık hem de daha ucuz.

 

Madame Jasmine özellikle kız kıza sokağa çıkanlar arasında popüler. Çok çeşitli bocadillos (sandviç) yanında kokteyl menüsünden seçtiğin özenle hazırlanıyor. Asıl olayı gecenin devamında sana önerecekleri bir parti mekanının mutlaka bulunması (Rambla Raval, 22).

 

Vejeteryenleri de unutmamış Raval. Mantar ve yulafla yapılan seitan, tavada kızarmış tofu menüsüyle Sesamo’da yemeğin yanında çeşit çeşit cin-tonikten birini ısmarlamanı öneriyorlar (Carrer de Sant Antoni Abat, 52).

 

#4: DÜKKANLAR ARASINDA

 

Memlekete geri getirmek çok mümkün değil ama bakmak, ilham almak için Against'e uğranabilir. Özellikle masif ahşap komidin, dolap, orta masaları çok güzel kesilmiş. 

 

Sayın YSL, Chanel, Louis Vuitton ve 1950’lerden çarşaf gelse onu bile giyerim tutkunları! Blow by Le Swing tam sizin telden çalıyor (Doctor Dou, 11).

 

“Sıradışı Pazar” ismiyle ün salmış Fantastik mutfak, kırtasiye, oyuncak, banyo, dekorasyon tipi konularda şahane mallar satıyor. Yurdışına çıkınca hediyelik eşya aranır ya durmadan. İşte ona çare. 

 

Reira Baixa caddesi üzerinde sıra sıra pek çok vintage dükkan bulacaksın. Motel en iyi ve çeşitli mallar satan (Reira Baixa, 5).

 

Londra, Paris, New York sokaklarından seçme mallar; Wood Wood, Via Snella gibi ortakların koleksiyonları; sanat kitapları; Cecilia Sorensen imzalı t-shirt’ler… İskandinav sadeliğine karışan Katalan renkleri, Stil Light raflarında satışta (Notariat 8).

 

Wah Wah’ın vinyl koleksiyonuna bakmak istiyosan: (1) 11:00 – 14:00; 17:00 – 20:30 saatleri arasında kapısını tıklatmalısın (2) Evet burası bir dükkan, restoran değil ama sıra beklemeyi, sahibine fikir danışmak istersen sabırlı olmayı öğrenmelisin.

 

#5 BARDAN BARA

 

Rambla’da önce Bar Pastis ya da Ambar gibi bir mekanda arkadaşlarla buluşuluyor. İki laklak, buradan nereye gitsek muhabbeti, ardından duraklar şu şekilde gelişiyor. 

 

22:34 - Casette duvarlarında sanatçı elinden çıkma graffitiler, çok iyi indie müzik, 3 Euro’ya kokteyl menüsü mevcut (Carrer de l'Est)

 

23:21 - Bety Ford’da gece dansa hazırlık dersleri tadında başlıyor. Sahibi Avustralyalı olduğundan dünyanın her yerinden insanla burada tanışma imkanı var. Ne içiyim diye sormakta olanlara da Daiquiri cevabını verir barmen (Carrer de Joaquín Costa, 56)

 

23:48 - Koridor, Kiki, Lokal tadında mahallenin en şahane barı: Marsella. 1820’den kalma binasında geleneksel içki Hemingway ve Oscar Wilde gibi büyük yazarlara ilham vermiş olan absent. Aman, dikkatle tüketiniz, fazlası zarar (Sant Pau, 64)

 

Biri bu şehrin hipster’ları nerede takılıyor dedi? Yerlisinden Bar Pepino diye cevap geldi. Tepesinden tavanından nuhnebiden kalma televizyonlar sarkıyor, kalabalıklar geceyarısından sonra doluşuyor (Carrer Nou de la Ramba, 44)

 

Elektronik müzik ve dans. Moog’u iki kelimeyle bu şekilde özetlemek mümkün.

 

Dedim ya, Barselona’da bazısının işe gittiği saat, diğerlerinin bara yeni girdiği zaman. Sen tatildeyken ikinci kategoriye denk gelenlerden biriysen, El Armario. Sabah 06:45’te kapısında dikilsen buyrun diyerek içeri alırlar (Riereta, 11)

 

El Raval'dan sevgiler...

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET