YEMEKTE - MOSKOVA

KUŞBAKIŞI MOSKOVA

Sixty: Moskova’da yaşayan arkadaşım Sezin’in önerdiği yerlerden biriydi. Şehrin en popüler, en yeni füzyon restoranı. Yükseklik korkun varsa burayı baştan elemelisin zira Avrupa’nın en yüksek restoranı olarak biliniyor. Federation Tower’ın 62. katında. Dekorasyon, canlı renkler, menü, atmosfer hepsi ultramodern tarzın 60’ların nostaljik havasıyla buluşmuş hali. Yeni ve alışılmışın dışında tatlar denemek isteyenler için iyi bir alternatif. Adres: Presnenskaya emb., 12 | Federatsia Tower, 62, Vystavochnaya metro istasyonu. 

 

White Rabbit: Şehrin son trendy restoranlarından. Gün batımı saatlerinde insanın aklını alacak güzellikte 360 derece Moskova manzarası sunuyor. Stalin’in gökdelenlerinden (Yedi Kızkardeş) biri olan Ukrayna Oteli, Göğe Yükseliş Kilisesi, Yeni Arbat Caddesi masandan görebileceğin yerlerden birkaçı sadece. Restoranın menüsü zengin çünkü arkasında ünlü şef Vladimir Muhin var. Kuşkonmazlı dil balığı ya da ahtapotlu risotto arasında kararsız kaldım. Bir de deniz ürünleri barı var. Mekan seni evinde hissettirmek için sandalye yerine geniş koltuklar kullanmış, insan oturdu mu kalkmak istemiyor. Adres: Smolenskaya Sq., 3, Smolensky Passage Center, 16. Kat – Smolenskaya metro istasyonu.

 

Buono: Stalin’in gökdelenlerinden birinin tepesine kurulmuş. Binanın – eskiden Ukrayna Oteli olarak bilinen, şimdi ise Radisson Royl Hotel olarak kayıtlara geçen –29 ve 30 katlarını işgal eden Buono’nun sana harika bir Moskova manzarası sunacağını söylemeye gerek yok. Eğer Rus mutfağını deneyip başka bir alternatif arıyorsan Buono, İtalyan mutfağı ile ilgini çekebilir. Rezervasyon şart. Yemekler ve fiyatlar doğru orantılı. Adres: Kutuzovskiy alley,2/1,building №1, Kievskaya metro istasyonu.

 

 

Birkaç Önemli Not:

- Bizdekinin aksine restoranlarda sigara içilebiliyor. Bu nedenle sigara kullanmıyorsan bunu belirtmende fayda var, aksi halde duman altı olabilirsin.

- Akşam yemeği için restoranlarda yer bulmak – özellikle haftasonu – kolay değil. Rezervasyon şart. Rezervasyon için iki saat alternatifin var; 20:00 ve 22:00. Eğer uzun vakit geçirmek istiyorsan, 22:00’yi tercih et, aksi halde 20:45’te kalkın artık demek yerine kibarca hesabı masana bırakıyorlar.

- Bizdeki gibi bahşiş durumu yok. Eğer istersen %10-15 arası bahşiş bırakabiliyorsun.

- Restoranların çoğunda kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsun.

- Eğer gideceğin yer uzaksa ve metro kullanmak istemiyorsan, hesabı istemeden restorandan taksi çağırmasını rica et, ortalama 25 dakikada taksi kapıda oluyor.

- Çoğu restoranın İngilizce menüsü bulunmuyor. Buna ek olarak, İngilizce bilen garson bulmak da her zaman kolay değil.

- Bara gideceksen erkeklerde ceket, kızlarda şık kıyafet aranıyor, kot&t-shirt bara girmen biraz zor. Barlarda kapıdan geri çevrilme ihtimalin de var, 4-5 kişilik sadece kadın ya da erkek grupları içeriye almıyorlar pek. Ancak “damsız girilmez” diye bir kural da yok. 

BLOGGER

Özge A. Lokmanhekim
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET