YEMEKTE - TRABZON

KUYMAK, KÖFTE, KIYMALI PİDE!

Muhlama değil. Kuymak. Önce burada anlaşalım. Trabzon’da bol mısır unu, az peynir ve tereyağıyla yapılıyor. Genellikle bakır bir sahanda, tahta kaşık ile servis ediliyor. Madem Trabzon’dasın kalori hesabını kesip, o kuymaktan yiyeceksin. Sabah kahvaltısında ekmeği içine daldırıp, kendi etrafında 360 derece döndürdükten sonra boğazından aşağı akmasına izin veriyorsun. Suçluluk hissine lüzum yok. Akşama kadar bol yürüyüş. Peki sonra? Sonrası net. Trabzon’da ne yiyeceğini hemen yazıyorum.

 

Rüştü’nün Fırını… Biz gittiğimizde tadilat aşamasındaydı. O kadar çok beğeneni var ki büyütmek farz olmuş. Oturduk masaya siparişi verdik. Bir peynirli, bir kıymalı. Beş dakika o kokular içinde beklemesi kolay iş değil ama sonunda taş fırından pidelerimiz çıkıp önümüze kondu. Muhteşem, eşsiz falan demek durumu anlatmayacak. Kıymalının harcındaki soğan , domates , biber , maydanoz , karabiberi mi anlatsam peynirin yayıla gerile kendinden geçmesini mi. Ama olayın yabancısı olarak bıçakla dilim dilim kesmeye çalıştığımız pidelerin kenarını ayırıp harcın içine banmak gerektiğini biraz geç keşfettik. İyisi mi yanda işini bilenlere bak sen yemeden önce. Turist olduğun anlaşılmasın.

 

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı… Turşu ikinci, üçüncü tabağı istememize neden oluyor. Kütür kütür. Hoşaf bir içim su. Pilav tane tane. Hani reklamlarda gösterdikleri gibi. İspir fasulyesi barbunyayı andırıyor. Dipdiri. Kavurma da pilava karıştı mı! Üüüüüüf! Tek sorun burada bir kez o pilavın tadına baktıktan sonra, başka yerde pirinci ağzıma sürmem diyecek olmak. 1856’da kurulmuş olan Kalkanoğlu Pilavcısı babadan oğula geçiyor. Şu anda beşinci kuşakta. Büyük büyük büyük dede Kalkanoğlu dönemde padişahın pilavcıbaşısı Süleyman ağa imiş. Görevi bitiyor mu, İstanbul’dan sürülüyor mu orası biraz muamma ama Trabzon'a yerleşip pilavcısını açıyor. Bu lezzet nasıl oluyor diye sorduğumuzda biraz kemik iliği, biraz da sevgi diyorlar.

 

Akçaabat Köfte… Cemil idi Nihat idi tartışmaları sonunda biz yerlisinden aldığımız tavsiyeyle Körfez Metin’e gittik. Şunu söyleyebilirim köfte hakikaten iyi! Etine doygun. Ayrımcılık yapmadan her üçünü de onaylıyor, Maltepe-Pendik sahil yolunu andıran Akçaabat’a köfteye uğramadan sakın dönme diyoruz.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET