YEMEKTE - PARİS

LE VERRE DIABLE

Grands Boulevards’in üzerindeki tarihi ve sıkıcı restoranarla dolu Passage des Panaromas’nın genç incisi Le Verre Diable, yeni keşfim. Bir mimar (Phillipe Delage) ve bir grafistin (Stéphane Divay) 30 yıllık ‘bir restoranımız olsa’ düşü Ecole Ferrandi çıkışlı, Guy Savoy’un Bouquinistes’inde ve Avustrulya’da  Tetsuya Wakuda’nın yanında yoğrulmuş genç (ve son derece yakışıklı) şef Martin Fabre ile  tanıştıklarında gerçeğe dönüşüyor.

 

Açılalı sadece 5 hafta olmasına rağmen, servis ve mutfak tıkır tıkır işiliyor. Le Verre Diable, taze ve sezon malzemelerinden başka bir şey kullanmadığı menüsünü hergün değiştiren “cuisine du marche” (her ne kadar adil olmasa da bu konsept icin pazar mutfağı olarak çevirdiğim) ilkeleri ile hareket eden yeni dalga Fransız mutfağı temsilcilerinden.

 

Önünüze gelen tabakta bulacaklarınız: 1. Yerel ve taze malzemeye gösterilen saygı. 2. Fine dining tekniklerinde ustalaşmış ellerin dokunuşları. 3. Fransız mutfağı klasiklerine çıkartılan şapka.

 

Tabağınızı önünüze getirenlerde bulacaklarınız: 1. Heyecan, ilgi, alaka ve uslanmaz bir amatör ruh.

 

Hesap pusulasında bulacaklarınız: Son derece alçak gönüllü fiyatlar (şarapsız yemekler 18.50 ile 22 Euro arasında) Sürekli değişen menüyü görmek için şuraya tıklıyoruz.

 

38 Passage des Panoramas

 

Tél. : 01 44 82 93 57

 

Öglen servisi: Pazartesi – Cuma 12.00 14.15.
Aksam servisi: Çarsamba – Cuma 19.45 – 22.15

 

BLOGGER

Deniz Kırkanahtar
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET