İPUCU - LONDRA

LONDRA YENİSİNE İPUÇLARI

Londra'ya ilk gidişin olabilir, defalarca gezdim her seferinde yeni bir yüzünü keşfettim diyenlere dahil olabilirsin. Bulunduğun ekibin önemi yok. Mühim olan aşağıda bahsi geçen bazı güzellikleri defterinin, aklının, telefonunun bir yerine kaydedip, acil anlarda kullanmak üzere Londra gezinin programına alman!

 

Metroyla ulaşım çok kolay olsa da bisiklet kiralamayı atlamamak gerek. Hem de yarım saate kadar bedava!

 

The London Bookshop Map haritasından edinip Londra’nın bağımsız kitapçılarından birine gidip kitap defter karıştırmalı.

 

Yola çıkmadan önce gezerken mola verdiğinizde okumak üzere Londra’da geçen bir kitap alın. Benim tercihim Virgina Woolf – Mrs Dalloway idi.

 

Writing London haritasından edinip Londralı yazarların yiyip içtiği, yazıp çizdiği mekanlarda dolaşmalı.

 

Müzikaller şehri Londra’da klasiklerden biri mutlaka izlenmeli, ancak bileti erken almak şart.

 

Tam 6 Premier League takımına ev sahipliği yapan Londra’dan maç atmosferini yaşamadan dönmek olmaz. Semt takımı ve tribün ortamı görmek isteyenler West Ham United maçına, kaliteli maç izlemek isteyenler Arsenal veya Chelsea maçına gitmeli. 

 

Avrupa’nın en yüksek binası The Shard’ın seyir terası açıldı. Rezervasyon buradan

 

London Eye’a çıkmak için sıra beklemeyin. Haftaiçi hava kararırken giderseniz bomboş oluyor. Şehrin gece manzarası da şahane!

 

Nezaketin ülkesinde olduğunuzu unutmayın, ağzınızdan “sorry, thank you ve please” kelimeleri eksik olmasın.

 

Türkiye’de sadece birkaç barda pahalıya satılan Guinness burada her markette var. Dörtlü paket alın, akşamları otelde içersiniz.

 

Kaliteyi uygun fiyata alın! Giyim kuşam için adresiniz Primark olmalı.

 

Tiger mağazalarını mutlaka ziyaret edin. IKEA gibi ama sadece küçük ev eşyaları var. Çok ilginç ürünleri oldukça ucuza satıyorlar. Eşe dosta hediye almak için ideal. Ben takma bıyık, parti gözlüğü, konuşma balonu şeklinde post-it gibi bir sürü gereksiz şey aldım.

 

Hediyelik eşya almak için her köşe başındaki hediyelikçiler yerine müze mağazalarını tercih etmeli. Tate Modern ve Transportation Museum mağazaları önerilir.

 

Soho’daki Vintage Magazine Shop ziyaret edilmeli. Çok eğlenceli şeyler, eski dergiler var.

 

Covent Garden önünde bir sokak şovu izlemeli.

 

Metro girişlerindeki ücretsiz gazetelerden alıp yol boyunca İngiltere gündemi takip edilmeli.

 

Mimarlığa ilginiz olmasa bile New London Architecture’daki dev Londra maketi görülmeli. Şehri kafanıza daha iyi yerleştirir, neresi nereye yakın anlarsınız. 

 

Berlin’de döner neyse Londra’da Uzak Doğu yemekleri odur. Çin mahallesindeki Gerrard’s Corner Restaurantın yemekleri şahane! Ezilmiş karidesli ekmek ve Pekin ördeğinin tadı hala aklımda. Bazen sıra beklemeniz gerekebilir ama değer. Birçok yerde karşınıza çıkan zincir restoran Wasabi de şahane Japon fast food’u sunuyor.

 

Yemeğe para vermek istemeyen sırt çantalılar için harika bir şey var. Tesco ve Boots marketlerinde ‘Meal Deal’ ürünleri satılıyor. Toplam £3’a doyurucu bir sandviç + 2. ürün (meyve, meyveli yoğurt vs.) + meyve suyu alabiliyorsunuz. 

BLOGGER

Mesut Öztürk
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET