GEZİNTİDE - LYON

LYON MAHALLE HARİTASI

Lyon’a dair vermek istediğim bilgiler arasında numara 1: Ne yapın, ne edin 8 Aralık’ı içine alan dört gün içinde, La Fête des Lumières olarak bilinen Işıkların Festivali’ni görmeye gidin. Hava soğuk olacak, kemiklerinize kadar donacaksınız belki ama garlardan kanallara, sokaklardan opera binasına, şehrin her yerinde ışıktan heykeller, balonlar, tabololar, video oyunları karşınıza çıkacak. Elinizde 2 Euro verip de aldığınız leziz sıcak şarap, karşınızda eşi benzerini dünyada göremeyeceğiniz sokak sanatı.

 

Ama ben konuya, Işıkların Festivali’nde gözümün önünden geçenleri anlatmadan önce, Lyon’u tanıyarak girelim diyorum. Tüm banliyölerini içine kattığınızda bir buçuk milyona yaklaşan nüfuslu, Fransa’nın ikinci büyük şehrinde hangi mahallede ne yaşanıyor, bakalım. La Saône ve La Rhône ırmaklarının birbiriyle kesiştiği Lyon’da dokuz ana mahalle (arrondissements) var.

 

1er Arrondissement (Birinci Bölge)

Place Les Terreaux etrafına dizilmiş Beaux-Arts müzesi ve avlusu, Opera binası, Baskı Müzesi gibi tarihi güzelliklerin yanında Michelin yıldızlı Café des Fédérations’da yiyeceğiniz enfes et yemekleri burada. Aynı zamanda dik merdivenlerinden yukarı tırmanarak, ara sokaklarında kaybolarak Ortaçağ'da Fransa nasılmış anlayabilirsiniz.

 

2eme Arrondissement (İkinci Bölge)

Lyon’un en büyük meydanı Place Bellecour çevresinde dizi dizi alışveriş sokakları (Rue Auguste Comte, Rue de la République) ve bizdeki Balık Pazarı’nı andıran, lokantaların sıralandığı Rue Mercière etrafında gezebilir, Tiyatro binasını görebilirsiniz. Ayrıca iki nehrin tam buluştuğu noktada yeni kurulmuş olan La Confleunce arazisini de gezmeniz şart. İçerisinde alışveriş merkezi ve teknolojik yapılan bulunan bu mahalle daha artistik bir Maslak havasında. Televizyon binaları, akademisyenler, bankalar yavaş yavaş buraya ikamet etmekte.

 

3eme Arrondissement (Üçüncü Bölge)

Üçüncü bölge, Lyon’un öğrenci ve yerleşim mahallesi olarak bilindiğinden şehrin yeşil alanları ve sükunet içindeki binaları burada.

 

4eme Arrondissement (Dördüncü Bölge)

Bir diğer adıyla Croix-Rousse, daha da açıklayıcı şekliyle, İstanbul’dan örneklemek istersek: Galata, Cihangir, Çukurcuma. Yani şehrin, bir zamanlar depolardan ve terk edilmiş binalardan ibaret olan, ardından önce sanatçıların, sonra lokantaların, en son olarak da burjuvazinin takıldığı bölgesi. Metroyla Croix-Rousse durağında inerseniz, mahallenin ara sokaklarında dükkanları keşfettikten sonra Café de la Soie’da öğle yemeğine oturun. Sosisler enfes, kuzu incik eşsiz. Akşamüstü, apero saatinde de Modern Art Coffee’nin sanatçıları arasında kendinize bir masa bulmanızı öneririz.

 

5eme Arrondissement (Beşinci bölge)

Burası sana bir tepeden baktım Lyon, pek de güzeldin diyebileceğiniz, Notre-Dame de Fourvière kilisesinin, Saint-Thomas tapınağının ve Roma kalıntılarının olduğu Fourvière bölgesinin olduğu Lyon’un antik şehir tarafı. Lyon tarihini, burasının neden İngilizler’in ve Fransızlar’ın buluşma mekanı olduğunu anlatan bir bölge. Vieux Lyon (eski Lyon) taraflarında gezerken binalar altından sokakları diklemesine kesen “traboules” yani tünellerden geçmeyi atlamayın sakın.

 

6eme Arrondissement (Altıncı bölge)

Buranın pek bir numarası yok. Genel olarak merkeze yakın ama turistlerden uzak yerleşim bölgesi olarak biliniyor. Kuzeyindeki Parc de la Tête d'Or etrafında şatoyu andıran devasa evler var. Parkın diğer ucunda da Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret etmeniz mümkün. Ana caddesi neresidir, yine de bir tur atmadan dönmeyeyim isterseniz de Cours Lafayette’in bir ucundan diğerine yürümeniz yeter.

 

7eme Arrondissement (Yedinci Bölge)

Gerland Stadyumu, spor kompleksleri ve üniversiteler sayesinde buranın ahalisini oluşturanlar sportif gençler.

 

8eme arrondissement (Sekizinci Bölge)

Sinematografinin mucidi Lumières kardeşlerin bir zamanlar yaşadığı, şimdi sinemanın nasıl ortaya çıktığını gösteren bir müze olarak kullanılan Institut Lumière’in semtindesiniz. Akşam eğlenmek isterseniz de Berlin’den esinlenerek açılmış olan Kaffee Berlin, elektronik tarzında müzikleriyle sabah ikiye kadar açık.

 

9eme Arrondissement (Dokuzuncu Bölge)

Vaise garıyla sonlanan, Lyon’un bu en dışarıdaki bölgesi genellikle endüstriyel binalardan ibaret.

 

Villeurbaine

Lyon merkeze metroyla on dakika uzakta olsa da özerk bir bölge olarak kabul edilen Villeurbaine, komunist nizamda binalarıyla tanınıyor. Bir blok boyunca devam eden bu mimariyi incelemek isterseniz Gratte Ciel metro durağında inip Hotel de Ville (Belediye Binası) doğrultusunda yürüyeceksiniz.

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET