SOKAKTA - LYON

LYON'DA 24 SAAT

Diyelim ki Lyon'da sadece 1 günün var, ve yine diyelim ki şehri yerlisi gibi yaşamayı kafayı koydun. Diyelim ki sadece restoranlarda vakit geçirmek, sokaklarda avarelik yapmak yerine elinde "Yapılacak şeyler listesi" olmayı sevenlerden, hepsi bitince kendini Everest'e tırmanmış dağcı gururunda hissedenlerdensin. İşte tamam, o zaman bu yazı senin için. Lyon'da 24 saatlik maraton başladı!

 

07: 13 - Lyon'a vardın. Nerede kalmak lazım sorusuna fazla kafa yormaman için otel önerisi benden: Dock Ouest. İki kişilik odalar 75-80 Euro civarında. 

 

08:45 -  Sabah ilk iş La Passagère masalarından birine kurulup sıcak çikolata ısmarlıyorsun. Oradan sonra istikamet: Parc de la Tête d’Or. Çimenin tadına, rüzgarın zevkine varabilmek için.

 

10:13 - Ünlü mimar Renzo Piano tarafından yenilenmiş art-deco binasıyla Musée d’Art Contemporain de Lyon seni çağırıyor. Biraz ilham almak her seyahatseverin ihtiyacı.

 

11:52 - Fransa elbette pazarların şehri! Eğer bu 24 saat, pazar gününe denk gelmişse Marché St.-Antoine'a gidiyor, bavula atıp eve getirmek için peynirleri topluyorsun. Hemen yanında, Quai de la Pêcherie üzerinde kurulan stantlarda Lyon yerlisi Antoine de Saint-Exupéry kitapları, posta kartları, eski haritalar var.

 

13:35 - "Japonya'da yapılmış Fransız mutfağı" kodadıyla Lyon yerlilerinin beğenisini ve hemen her gün öğle yemeğinde nereye gitsek oyunu kazanan Tsuyoshi Arai, Au 14 Fevrier restoranında harikalar yaratıyor. Çilek sirkesiyle servis edilen sıcak kaz ciğeri, sebzenin eşlikçisi pişmiş incir buranın spesiyallerinden. Asıl olay dekorasyonda. Tavana bakarsan ne demek istediğimi anlayacaksın.

 

15:42 - Yemeğin üzerine iyi bir yürüyüş lazım. Paris'in Montmartre, Berlin'in Prenzlauerberg mahallelerini anımsatan La Croix Rousse'da ilk durak Village des Créateurs. Buradaki dükkanlarda ilginç tasarımları giyip çıkarırken az önce yemiş olduğun mükellef lezzetlerin yol açtığı kalorileri yakacaksın. Lyon tipi moda görmek için de Morgan Kirsch'in dükkanına uğrayacaksın.

 

21:04 - Fransız / Avusturyalı bir çift tarafından işletilen Magali et Martin'de masanı gündüzden ayırtıyorsun yoksa yer bulmak çok zor. Konsepti cuisine de marché. Yani pazarda taze ne varsa onunla yapılmış kreatif tabaklar. İki kişilik yemek, yanında şarabıyla birlikte 70 Euro civarında. 

 

23:14 - (1) L’Antiquaire'de papyonlu garsonlar, Marco’s Bacardi Fizz servisi yapıyorlar. Rom, lime, limon şurubu, krema, yumurta akı ve sodayla yapılan bu kokteyl mekanın ruhu gibi, 1930'ların Amerikan barlarından çıkmış havada. Müzik? Elbette caz ve swing. (2) Ben caz tınıları istemem, sofistike dükkan sevmem, disko, soul, house olsun, DJ çalsın dans edeceğim dersen de Docks40 ihtiyaçların için bahçesinde beklemede 

 

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET