BARDA - MADRİD

MADRİD AKŞAMLARINDA

Madrid gece hayatı çok hareketli. Çünkü burada herkes sokaklarda. Dükkanların içine tıkılmış insanları ancak yağmur bardaktan boşandığında görebiliyorsun.

 

Puertda del Sol’dan Santa Ana Meydanı’na doğru, Calle de La Cruz’dan de geçerek tüm ara sokakları dolaşırsan kendini İstiklal Caddesi’nde bir gecede bulacaksın. Her yer kalabalık, her taraf insan ama özellikle turist kaynamakta. Bu yüzden ben seni buralardan uzaklaştırıp, lokallerin bölgelerine, Malasana ve Chueca sokaklarına doğru alayım. Asıl eğlence, asıl mutlu yüzler, siz burayı nasıl keşfettiniz diyen Madridliler buralarda. Ama dikkat, 00:00’dan önce çıkacak olursan, yabancı kimliğini ele verebilirsin. Madrid'de hayat geceyarısından sabah 06:00’ya kadar devam ediyor.

 

Corazon… İspanyolca kalp anlamına gelen bu bar, ilk durak. Haftaiçleri genelde randevuyu Corazon'da veriyor, sonra geleceğe bakıyorlar. Müzik: rock tipi (Calle Valverde, 44).

 

Calle del Barco’dan Calle Pez’e, ardından Baja de San Pablo’ya doğru yürüyorsun… İçerisindeki ekranlarda tren yolu efekti yaratılmış, kanepelerine oturduğunda kendini iki şehir arasında gitmekte gibi hissetmene neden olan The Passanger… Martini barı Martinez (Calle del Barco, 4)… Önü hep kalabalık Circo… Bir Türk, Coşkun tarafından işletilen Zombie (Calle del Pez, 7) çıkıyor karşına. Sokaklar cıvıl cıvıl.

 

Cazadorİşte burası şehrin yerlileri arasında büyük sükse yapmamıza sebep oldu. Nasıl bulduğumuza inanamayıp, şaşkınlıklarını dile getirdiler: "Burada gördüğümüz ilk turist sizsiniz galiba". İçerisi hep kalabalık, 01:00’den sonra kapıda damgalanmamışsan içeri girmen hemen hemen imkansız.

 

Kikekeller… İnat ettim. Bu bara gideceğiz. On kere yanından, üç kere arka sokağından geçtikten sonra Cuma akşamı sonunda kapısını bulup içeri daldık. Çok iyi! Abartmıyorum. Işık, müzik, hepsi satılık tasarım eşyalar, İngilizce bilen kalabalıklar…

 

02.00’den sonra dans mı dedin? O halde şehirde gidebileceğin 4 mühim mekanın ismini sayayım. (1) Fabuloso (Calle Estrella, 3). Bir gecesi diğerine tutmadığı için programa bakmak gerek. (2) Stardust konusunda şehrin en iyisi diyorlar. Doğrudur. Kapısında yarım saat bekleyen kalabalıkları görünce anladım. (3) Merkeze daha yakın bir yerde dışarı çıkasın varsa da Mondo ya da Kapital’i onaylarlar.

 

Chueca’da bir akşam! Hazır ol, sana vereceğim rotayı takip et, arada ilgini çeken yerlerde durmamazlık etme, Madrid gece hayatı, Chueca seferine çıktık. İlk durak Taberna Angel Sierra (Calle de Gravina, 11). Burada konturara gidip vermut ısmarlaman bekleniyor. Adetten. Madrid’de bir zamanlar boğa güreşi pek popülermiş. Zamanın güreşçilerinden Belmonte de ekürilerini alıp El Salvador’a gelirmiş. Şimdi boğalar yok ama bu mekan akşam yemeğinde, 1920’lerden bu yanan hiçbir şey değişmemiş gibi hizmete devam ediyor. Ardından, lokallerin bir diğer mekanına davet edeyim seni: Toni. Flamenco ve piyano birbirine hiç bu kadar yakışmamış olabilir. Sonunda: El Junco. Soul, funk, dans 05:30’da bedenini tüketiyor.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET