SOKAKTA - MADRİD

MADRİD SOKAKLARINI BOYAYANLAR

Pegasus 24 Mart'ta Madrid uçuşlarınına başlıyor. Yaşasın! Biz de giriş dersinde seni İspanya’nın en popüler sokak sanatçılarıyla tanıştırmak istedik. Bir sonraki seansta tabii ki yeme-içme rehberine geçiyoruz.

 

Laguna: “Ne gördüğümüz değil, neyi algıladığımız önemli, ya da tam tersi… belki de değil…” Laguna algının sınırlarıyla oynayan bir deha. Onun işlerini tek bir kelimeyle anlatmak mümkün değil. Bakanın durduğu yer, doğanın birbiriyle ilişkisi oldukça önemli.

 

Spy: Hergün karşımıza çıkan şeyler: basket potası, polis arabası, tuğla duvar, futbol sahası, çimen, sokak kameraları, mezar taşı, billboardlar... Spy’ın zekası tüm bu kamusal objelere farklı bir gözle bakabilmek. Kişinin evrenle ilişkisini değiştirebilmek.

 

Sam3: Ressam, animasyon sanatçısı, yerleştirmenin kralı Sam3 bu işlerine ek olarak sokakları boyuyor. Sanatın kapalı alanlarda eskimesine karşı bir tavrı var. Bulduğu boş alanları tamamen siyah gölgelerle kaplayan bu adam’ın Sisyfos mitinden esinlendiğini düşünüyoruz.

 

Luzinterruptus: Yüzlerce kitaba ışık takarak trafiği edebiyatla takas etmek, tuvalet sorununa dikkat çekmek için sokaklara sarı ışıkla parlayan pisuarlar koymak, sokak lambalarını abajura dönüştürüp elektrik tasarrufuna dikkat çekmek. Luzinterruptus doğayı korumak adına çalışan gerilla sanatçılardan.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET