YEMEKTE - MADRİD

MADRİD'DE KAHVALTI ZOR ZANAAT

Kahvaltı? Unut. Madrid'de kahveler 10'dan önce pek açılmıyor. Omlet, domates-salatalık, reçel falan arayacak olursan adresleri bilmek şart. Genellikle hafif tuzlu, tulumbaya benzeyen bir tatlıyı çikolata içine batırıyor (churros) kahvenin yanında bunu ya da bildiğimiz Fransız usulü kruvasanı götürüyorlar. Açlıklarını 12:00-16:00 arasında açık, 16:00'dan sonra siesta için kapanan öğle yemeği saatlerinde doyuruyorlar. Ama tabii ki yok denileni bulmaya ayarlı ruhum, günde 22 km yürümenin sonunda buraya mutlaka uğrayın dediği kahveleri, pazarları açık brunch mekanlarını, gece bar gündüz krep servis eden kahveleri keşfetti. Liste? Hemen!

 

KAHVENİN GÜZELİ...

 

Berlin, Londra, İstanbul'da son moda: granül yerine kaynağından satın alınmış kahveleri makinelerde öğütüp kokusu burnunu dolduran bardaklar yaratmak. Madrid'de türünün ilk örneği Galata-Cihangir-Moda sokaklarını andıran Malasaña bölgesinde yaşayanların favorisi Toma (Calle de la Palma, 49). Kahve küçücük dolayısıyla erken saatlerde gitmek, ya da to go usulü elde alıp, etrafı gezmek lazım.

 

İçerisine herkes bisikletleri parketmiş, masalarda bilgisayarlar açık. Yanımda Fransızca, karşımda İngilizce konuşanlar var. Mahalleye yeni gelen La Bicicleta (Plaza San Ildefonso), sadece Madrid'de. Hem yemekleri iyi hem de ortamın havası. Ben müdavimi oldum çoktan. La Bicicleta'da yer yoksa, aynı meydanda Naif'i (Calle San Joaquin,16) göreceksin. Burası da öğle yemeklerinde tıklım tıkış, hava güzelse dışardaki masalarda güneşlenenler dizi dizi.

 

Twitter'da Madrid'e gidiyoruz yazdığımızda lokal mekan olarak herkes Federal'i (Plazuela de las Comendadoras 9) önerdi. Şehrin gürültüsünden uzak, iki Avusturalyalı'nın açtığı kahvenin bir şubesi de Barselona'da. Mekanın işletmecisinden öğrendiğimize göre İstanbul'la da konuşma halindeler. Ortam biraz kuzey dekorasyonunda. Hamburgerler iyi. Tüm garsonların İngilizce konuşmasından dolayı herkesin burayı tavsiye ettiğine inanıyorum. Sabah 8:00'de açılıyor. İşe erken başlayan Madridliler için düşünülmüş.


Lamucca House Café'nin Madrid şubesi olarak biliniyor. Pek çok yerde dükkanları var. Rezervasyon yaptırmamışsan akşam yer bulmak imkansız. 13:30'da açıldığını da buraya yazayım. Sabah gidersen, kapı duvar.

 

Le Central de Callao (Calle del Postigo de San Martín, 8) benim gibi senin de favorin olacak. Neden 1: Haftaiçi 09:00, haftasonu 09:30'da açılıyor. Neden 2: Sadece bir kahve değil aynı zamanda kitapçı, aynı zamanda kırtasiyeci, aynı zamanda hiçbir yerde bulunmayan hediyelik eşyalar cenneti. Neden 3: Kahvaltıda iki göz yumurta, yanında patates var.

 

BRUNCH MI DEDİM?

 

Evet. Dedim. İnanmayacaksın ama Madrid'de bazen 09:00'da, bazen 13:30'dan sonra da olsa pazar günleri brunch bulunuyor. Hemen isimleri verelim, sen de notlarını al. Çok işine yarayacak. Garantili.

 

Carmencita Bar (Calle San Vicente Ferrer, 51) ve yeni açılan şubesi La Gringa (Calle San Vicente Ferrer, 57) İngiliz, Amerikan, Meksika, Fransız tipi kahvaltı menüsüyle ünlü. Carmencita daha popüler olabilir ama La Gringa 08.00'de açılıyor. Aç kalmak, sabah tost ekmeği üzerine sürülmüş domates püresine mecbur kalmak yok.

 

Brezilyalı şef Juliana Aguiar ülkesinin geleneksel yemeklerini İspanyol mutfağı klasikleriyle birleştiriyor. Her Pazar Santo'da (Calle Caños del Peral, 9. Madrid) parmaklarını yeme sebebin olabilecek bir brunch yaratıyor. 

 

Calle del Almirante, 12'de bulacağın Café Oliver herhangi bir günde öğle yemeği servisi için açılıyor. Pazarları hariç! 11:00-15:30 arasında 25€ veriyor, portakal suyu, envai çeşit yumurta, krep, pankek dolu bir kahvaltıya kuruluyorsun.

 

Brunch sadece pazar olmaz. Olivia Te Cuida (Calle Santa Teresa, 8) Cumartesi'ne taşıdığı sisteminde greyfurtlu patlıcan gibi vejeteryen lezzetler sunmuş.

 

Adından belli. Mama Framboise (Calle de Fernando VI, 23) bir Fransız. Elbette pastaneden çıkan lezzetler de. Daha çok kahve yanında kurabiye, çaya eşlik edecek krep sevenler için burayı tavsiye ediyorum. Dekorasyonu da

 

 

GECE BAR, PAZAR BRUNCH...

 

Madrid'de adetten. Gece 02:00 gibi kapılarını kapatan barlar, pazar öğle saatlerinde brunch için yeniden açılıyor. İşte sana birkaç öneri. Artık hangisi evine yakınsa. Aman dikkat, genelde açılış zamanı: 13:30

 

Canın Croque Madame, Eggs Benedict gibi güzellikler çekecek olursa, Calle Bárbara de Braganza üzerinde 2 numarada Le Cabrera var. Menüsü Fransız esintili. Fiyatlar ortalama 25€.

 

Madrid'in en New Yorklu barı olarak bilinen Martinez (Calle del Barco, 4) pazar günleri elbette bagel'ın içine her türlü zerzevatı koymasıyla ünlü. Herşeyden önce soğuk domates çorbası salmorejo'yu ısmarlıyor, sonra menüye bakıyorsun.


İnanmazsın ama, geç brunch kaidesine bir istisna var. Hem de nasıl! Maricastaña (Calle Corredera Baja de San Pablo, 12) 09:00'da masana ev yapımı reçel, yoğurt, meyve, kıtır ekmek, iyi kahve sunuyor. Öğle saatlerinde lazanya, yumurta, kiş servisinden devam.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET