SOKAKTA - MARSİLYA

MARSİLYA'DA MUTLAKA!

Vieux Port’ta gezmeli, aynada fotoğraf çektirmelisin... Vieux Port’un tam ortasına Anish Kapoor eserlerini anımsatan devasa bir ayna koymuşlar. Yerde, yanında değil, yukarıda! Bu ayna şehirdekilerin buluşma noktası rolünü üstlenmiş. Her geçen fotoğraf, video için duruyor! Yaratıcıları Foster + Partners.

 

Calanques’ta denize girmelisin... Mavinin her pantone tonuna sahip koylarda uzanıp güneşlenmek, kayalardan atlamak, mağaralar içinde kaybolmak ister misin? Calanques senin bu isteklerine çare! Calanques içindeki koylara ulaşabilmek için yarım saat ile 1 saat arasında yol yürümen gerekiyor. Bu sebeple de pek kalabalık değil, daha çok denizden gelen teknelerle dolu. Özellikle Sormiou ve Morgiou koyları benim favorim.

 

Cassis’te dondurma yemelisin... Marsilya’dan 30 dakika uzaklıktaki bu balıkçı kasabasına gitmek için Castallena metro durağında MO8 numaralı otobüse binmen yeterli (2€).  Cassis’in masmavi denizinde yüzmeyi, rengarenk sokaklarını keşfetmeyi unutma, Cassis dondumasını tatmadan da dönme! Eğer acıkırsan da bizim tavsiyemiz Nino. Bu arada küçük  bir uyarı, dönüş yolunda otobüs durağına erkenden gitmekte fayda var, aşırı yolcu kalabalığından dolayı otobüs herkesi alamıyor ve bir sonraki otobüsü en az 1 saat beklemek zorunda kalabiliyorsun.

 

MuCem’de Akdeniz kültürünü tanımalısın... Akdeniz için her şey Marsilya'da başlamış. Marsilya Akdeniz'in kalbi. MuCem de Akdeniz’in tüm güzelliklerini dokümante eden en önemli müze.

 

Notre Dame de la Garde Basilica’ya çıkmalısın... Burası şehrin en tepesine konumlanmış bir bazilika. Sen Marsilya’da nereye gidersen git o seni hep takip ediyor. Sadece 360 derecelik panaromik manzarasıyla değil Akdeniz motifleriyle süslenmiş iç tasarımıyla da oldukça büyüleyici. 60 numaralı otobüs ile Vieux Port’tan ulaşabilirsin ama benim tavsiyem Panier’den kalkıp küçük bir şehir turu attıran Petit Train’le gitmek.

 

Bouillabaisse yemelisin… Günlük taze çıkan balıklarla yapılan bu çorbanın en klasiği Miramar, Le Rhul, L’Epuisette, Chez Michel’de tadılabilir.

 

Maison Saint Honoré’de ekmeğe doymalısın… Pierre Ragot’nun yönetimindeki bu pastanede bizim yediğimiz ekmekse bu herhalde pasta derken bulabilirsin kendini.

 

Malmousque, Les Goudes sokaklarında gezinmelisin…

BLOGGER

Barkın Özdemir
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET