SANATTA - MADRİD

MATADERO BİR HARİKA DOSTUM

Eğer Çok Gezenler Kulübü ve alternatif mekanlar takipçisiysen, Moskova’dan hatırlarsın, 45 dakika dönüp dolaşmış, sonunda Winzavod sanat merkezini bulmuştum. Madrid’de de modern sanatın, sanatçıların şehrin biraz dışında bir toplanma alanı var dediklerinde, bir de tam benim gittiğim Cumartesi günü yerel tasarımcıların pazar kurduğunu öğrendiğimde, kaçmaz kontenjanını doldurmak için Matadero’ya gittim. İyi ki. Cennetin ortasına düşmüş gibiyim. Alan değil, kasaba. Merkez değil, eğitim alanı. Maddeler halinde sebeplerini yazayım.

1.     Casa del Lector isimli okuma bölümünde amaç çocuklara ve gençlere kitabın, yazarın önemini anlatmak.

2.     Tasarımın her türlüsü, grafik ya da endüstriyel Central de Diseño’da sergileniyor.

3.     Hollywood işi olmayan, bağımsız, kısa her türlü film için La Cineteca’yı kurmuşlar. Başka Sinema’nın Madrid şubesi gibi düşünebilirsin bunu.

4.     Cantina’da öğle yemeği mi dedim? Dedim. Sadece onun için bile gidilir. Ciddiyim.

5.     Nave de Música hem konserler veren, hem de radyosu ve stüdyolarıyla sanatçılara kapı açan bir mekan. Başarılıyım diyorsan, beklerler.

6.     Elbette görsel sanatlar, geçici sergilerinin Madrid’deki en iyi şubesindesin. Sürekli yenilenen bir takvimi var.

 

Aktiviteler bitmiyor. Ben daha yazarken bugüne yenisi eklenmiş. Bu yüzden Madrid'de haftasonu ne yapsam kontenjanını Matadero'dan yana kullan diyor, bu bölüme son veriyorum. Pazartesi günleri kapalı, Salı-Cuma 16:00 -21:00, Cumartesi-Pazar 11:00-21:00 arasında açık.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET