SOKAKTA - GAZİANTEP

MEDUSA CAM ESERLER MÜZESİ

 

Kurucusu Füsun İşsever. Yıllar yılı kimi ailesinden kalan, kimi kendi topladığı tarihi cam eserlerin evine sığmaması üzerine, satın alıp restore ettirdiği tarihi iç içe geçmiş 3 Antep Evi’ni, nefis bir cam müzesine dönüştürmüş. Türkiye'nin ilk özel cam müzesi olan Medusa.  Rahmi Koç'un koleksiyonundan sonraki en büyük koleksiyonlardan da birisi aynı zamanda.

 

Medusa Kültür ve Sanat evi adı verilen müzede cam eserler, porselenler, el işi örtüleri, yer alıyor. Tarihi gramofonda çalınan taş plaklar, müzedeki yolculuğun boyunca sana eşlik ediyor. Birinci avludaki ilk binada, müzeye ait 5 oda bulunuyor. İçinde de ağırlıklı olarak Roma, Bizans, İslam dönemine ait birbrinden narin cam eserler var. ‘. Avluda bir cam ocağı ve Suriyeli Cam Ustası Muhammed Hasip’in üfleme cam gösterisini, belli periyodlar halinde izleyebiliyorsun. Yine Beykoz Cam Atölyesi eğitimcilerinden Ömer Usta’nın alev ve amla yaptığı muhteşem boncuk atölyesi de bu bölümde izlenebilir.

 

3. bölümde beni en çok etkileyen ise ¨antika satış mağazası¨ ismini verdikleri bölüm oldu. Buradaki cam gaz lambaları, gümüş takılar, bebekler, fincanlar, el işi sehpa örtüleri, cam üfleme bardaklar mest eder.

 

Müzeyi ilk 8 ayında yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiğini de belirtmeden geçmeyeyim.

BLOGGER

Bahar Akıncı
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET