SOKAKTA - VİYANA

MEYDANLARA ÇIKAR SOKAKLAR

Karanlık bir sokaktan geçtim. Dar, yukarıya doğru uzadıkça duvarları içine kapanan, bombalardan, güneşten, hatta havadan bile kaçınmak 
istercesine ıssızlaşan.. On metre, belki on iki metrelik bir yol. Adımlarımın sesini başkasınınki sanarak korkuyla ilerledim. 
Üç saniye sonra havadar, ortasında bir çeşmenin her şeyi temizlercesine aktığı, meydandayım. Gündüz. Henüz pazar kurulu. Meyve-sebze satıcıları bağırmadan işlerini yapıyor, sağda bir turist az önce aldığı üzümleri yıkamak için 24 saat akan çeşmelerden birine uzanıyor, Masamızın ortasına kurulmuş 45 cm, dört çeşit pizzanın kokusu gelen geçenin dikkatini çekiyor. 
Bütün bir gün, her an önümden köpekli, kasklı, iyi giyimli adamların geçtiği Campo de Fiori meydanında sonlanabilir. O zaman akşamüzeri satıcıların yerlerini 17-23 yaş arası, ellerinde biralarıyla ayakta duran gençlere terk ettiğini, gece ilerledikçe Roma meydanlarının da kalabalıklar ve kahkahalarla neşelendiğini, çeşmenin kenarında kitap okuyanların çoğaldığını, yaşamın 1:00'den sonra ve üzerimize düşmesinden korktuğumuz gökyünün altında aktığını görebilirim. Dingin hissedebilirim.

Ve bir iki önemli meydan daha...
Ghetto: Yahudi Mahallesi olarak da sözü geçen Ghetto (Via del Tempio civarları) meydanlarında yaşı geçkin aileler banklarda oturmuş, çekirdek çıtlatırken gelene geçene laf atmayı da ihmal etmiyor.
Pizza Navona: En ünlüsü Bar Lido da olsa, Roma'nın reklam, mimar, sanat camiaları bu meydanda sabahlamakta
. Pizza Venezia: Roma'nın geometrik olarak orta yerinde diye adı geçen Venezia'da Birreria Peroni varmış, da gidemedik.
 Piazza del Popolo: Rimini'ye kadar uzanan Via Flaminia burada bulunan Porta del Popolo'dan başlıyor.

BLOGGER

Hazal Yılmaz
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
ÇGK
ANSİKLOPEDİ
KEŞFET

#çokgezenlerkulübü
FOTOROMAN
KEŞFET